wtorek, 26 września, 2023
+

  Premiera nowego spektaklu pt. „Kalejdoskop Fredrowski”, który zagra Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej jeszcze w maju!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie rozpoczęła swoją działalność w 2018 roku. Od tego czasu młodzi aktorzy pod okiem aktorki i reżyserki Barbary Napieraj wyprodukowali kilka doskonale przyjętych przez rzeszowskich widzów spektakli. Ostatnim z nich był „Taka była Joanna d’Arc” na podstawie tekstu Jeana Anouilha pt. „Skowronek”. Tym razem, z okazji Roku Fredry, Młoda Scena przygotowała spektakl pt. „Kalejdoskop Fredrowski” – powstały na podstawie „Ślubów panieńskich” oraz „Męża i żony”.

  Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie k. Jarosławia. Jest autorem komedii, fars i wodewilów, które szybko trafiały na deski teatrów. Jego scenicznym debiutem był utwór „Intryga na prędce, czyli nie ma złego bez dobrego”, a najbardziej znane dzieła to „Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca”, „Zemsta”, „Mąż i żona”, „Damy i huzary”, czy „Pan Jowialski”.

  Ogłoszenie roku 2023 Rokiem Aleksandra Fredry postawiło młodych adeptów sztuki aktorskiej przed pytaniem: co twórczość tego wybitnego komediopisarza może dać dziś współczesnym czytelnikom, zwłaszcza młodzieży?

  „Jego pisane wierszem utwory stanowią materiał trudny, obarczony silnym rymem, a realia sztuk mogą wydawać się muzealne. Jak więc sobie z nim poradzić? Nasz spektakl łączy fragmenty „Męża i żony” oraz „Ślubów panieńskich”, dodając do nich szczyptę współczesności. Czy zaowocuje to wspólną pointą? Czy Aniela i Klara to przyszłe Elwiry? Czy Gucio i Albin będą musieli przebaczyć swoim żonom, a żony – mężom?” – opowiada o spektaklu reżyserka Barbara Napieraj.

  Aby poznać odpowiedzi na te pytania widzowie odpowiedzą już 24 maja o godz. 19:00. Spektakl odbędzie się w Szajna Galerii.

  „Kalejdoskop Fredrowski”

  Reżyseria: Barbara Napieraj

  Obsada: Szymon Mytych, Dominika Cynkarz, Franciszek Pękala, Jagoda Szuberla, Łukasz Wolak, Milena Dunaj, Jacek Ombach, Natalia Małżycka, Magdalena Gąsior, Hubert Chodorowski, Wiktor Boczkaj

  Scenografia i kostiumy: Weronika Krupa

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com