poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Wojewoda podsumowała nabór do programu Maluch+

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewoda Podkarpacki, Ewa Leniart, podsumowała tegoroczny nabór w ramach nowej edycji programu Maluch+. Na Podkarpaciu trafi 265 mln zł, które zostaną przeznaczone na utworzenie ponad 4 tys. miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. 

  Podkarpackie gminy mogą otrzymać łącznie ponad 129,64 mln zł na tworzenie tych miejsc, a beneficjenci niepubliczni ponad 9,4 mln zł. Budżet programu w pierwszej turze naboru wynosił 139 mln zł na tworzenie miejsc oraz ponad 126 mln zł na dofinansowanie ich funkcjonowania przez trzy lata po utworzeniu. 

  fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  Decyzją Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do naszego województwa trafi 265 mln zł na realizację programu Maluch+. Oznacza to, że 111 podmiotów , w głównej mierze gminy, ale także podmioty niepubliczne, będą mogły prowadzić żłobki, kluby dziecięce oraz instytucje opiekunów dziennych w ramach opieki nad dziećmi do lat trzech.

  Nowa edycja zakłada przede wszystkim działania w kierunku likwidacji „białych plam”, czyli takich gmin, w których nie ma jeszcze zapewnionej opieki żłobkowej zarówno ze strony instytucji publicznych, jak i prywatnych. W tym naborze 40 nowych gmin właśnie takie miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech będzie mogło utworzyć.

  Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

  W briefingu prasowym wziął również udział poseł na Sejm RP, Kazimierz Gołojuch, który podkreślił, że program Maluch+ cieszy się bardzo dużą popularnością, a nowa edycja zapewni rozwój kompleksowego systemu opieki instytucjonalnej dla najmłodszych dzieci w Polsce. Jednym z beneficjentów programu jest Boguchwała. 

  Z tego powodu staramy się rozbudowywać liczbę miejsc. Dofinansujemy z programu ok. 50 miejsc w żłobku w Kielanówce. Jest to kwota ok. 3,5 mln zł. Na początku 2024 r. żłobek będzie już gotowy

  Wiesław Kąkol, burmistrz Boguchwały

  Jak powiedział burmistrz, Wiesław Kąkol, gmina posiada już trzy żłobki, ale zainteresowanie rodziców tą formą opieki jest bardzo duże. Budżet nowej edycji programu Maluch+ wynosi 5,5 mld zł w skali kraju. Środki na tworzenie nowych miejsc opieki żłobkowej zostały podzielone zgodnie z algorytmem. Zagwarantował on gminom uzyskanie konkretnej puli środków finansowych do wykorzystania na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki, zgodnie z ich szacowanymi potrzebami wynikającymi ze statystyk oraz zasad programów europejskich. Gminy zyskały również możliwość zgłaszania realnego lokalnego zapotrzebowania na usługi opiekuńcze dla dzieci do lat 3 przekraczającego kryteria podziału i wskazywania dowolnej liczby miejsc opieki do utworzenia. 

  Wielu wnioskodawców skorzystało z tej możliwości i otrzyma finansowanie również na te miejsca. Nowością w programie Maluch+ jest dofinansowanie funkcjonowania każdego nowo powstałego miejsca opieki nad dziećmi do 3 lat. Kwota ta wynosi do 837 zł miesięcznie i będzie wypłacana przez trzy lata od utworzenia miejsca.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com