sobota, 27 kwietnia, 2024
spot_img
+

    W Olimpiadzie Teatralnej na Węgrzech w maju aktorzy z Teatru im. Wandy Siemaszkowej zaprezentują „Mistrza i Małgorzatę”!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    „MISTRZ I MAŁGORZATA” na jednym z największych i najbardziej prestiżowych festiwali teatralnych na świecie! Spektakl w reżyserii Cezarego Ibera aktorzy z rzeszowskiej „Siemaszki” zaprezentują już 11 maja 2023 w Csokonai Fórum w Debreczynie, w ramach 10. edycji Olimpiady Teatralnej, która w tym roku organizowana jest przez Węgry.

    Podczas całej imprezy pokazanych zostanie 750 spektakli w wykonaniu 400 trup teatralnych na ponad 70 scenach na terenie Węgier. Widzowie tegorocznej Olimpiady obejrzą przedstawienia m. in. z Włoch, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Anglii, RPA, Chin, Japonii, i Meksyku.

    W ramach kolejnych edycji tego wydarzenia w różnych miastach prezentowane są spektakle najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata, w tym roku m. in. Krystiana Lupy, Jana Klaty, Theodorosa Terzopulosa, Suzuki Tadashiego, Romeo Castellucciego, Eugenio Barbarego, Alessandro Serry i wielu innych. Podczas trwających kilka tygodni olimpiad organizowane są również warsztaty teatralne, spotkania z aktorami i reżyserami, debaty, koncerty, projekcje filmów oraz wystawy.

    Strona festiwalu: https://szinhaz.org/en/

    Tym samym zapraszamy na ostatnie pokazy Mistrz i Małgorzata w Rzeszowie w tym sezonie artystycznym na rzeszowskiej scenie:

    14/15/16 kwietnia 2023/ Duża Scena

    Bilety na spektakle, przeznaczone wyłącznie dla dorosłych można kupić, wchodząc na https://bilety.teatr-rzeszow.pl/MSI/mvc/pl

    O czym jest spektakl?

    Czy arcydzieło światowej literatury, które od dziesiątków lat cieszy się powodzeniem i jest wystawiane na deskach teatrów całego świata, można jeszcze przedstawić w sposób odkrywczy? Czy najbardziej pomysłowe i oryginalne rozwiązania sceniczne mogą ogarnąć całe bogactwo genialnej powieści i iść w parze z jej głębokim przesłaniem?

    Teatr zaprasza na elektryzujące wydarzenie artystyczne — pierwszą w historii rzeszowskiego Teatru inscenizację  „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa!

    Przygotowana z dużym rozmachem teatralnym, a zarazem wierna duchowi powieści inscenizacja, bez wątpienia dostarczy niezwykłych wrażeń —  zarówno wielbicielom twórczości pisarza, jak i tym, którzy dzięki teatrowi będą ją dopiero dla siebie odkrywać .

    Miłosna historia Mistrza i Małgorzaty, biblijne wydarzenia w ogrodzie Piłata, seans czarnej magii w Teatrze Variété, wielki bal u samego Szatana. W spektaklu znajdą swoje miejsce wszystkie najważniejsze przestrzenie arcydzieła Michaiła Bułhakowa.

    Bo „Mistrz i Małgorzata” to nie tylko fascynująca opowieść o mrocznym  świecie Wolanda. To  rzecz o fundamentalnych i ścierających się ze sobą pojęciach, jak dobro i zło, miłosierdzie i egoizm. Fantastyczna lekcja o dobrych ludziach, ich przywarach i o szatańskich sztuczkach — nie tylko w Moskwie lat 30-tych XX wieku. O czym jeszcze?

    Nie na darmo powieść „Mistrz i Małgorzata” jest nazywana arcydziełem i księgą ksiąg. Mnogość wątków, tematów, myśli, jakie w swym dziele zawarł Bułhakow, jest tak bogata i tak wielowymiarowa, że nie można tego z niczym porównać i ciężko ogarnąć nawet po kilku czytaniach. Ilu będzie czytających, tyle też będzie interpretacji. Jedni będą upierali się, że jest to książka o czystej miłości, inni mówili, że o władzy i manipulacjach, kolejni, że o wierze i miłosierdziu. Ja natomiast myślę, że niestety jest ona o tym wszystkim. Niestety, bo przy pracy nad inscenizacją tego dzieła jest to odrobinę przytłaczające i w finale reżyser i tak musi na coś położyć nacisk. Na co go kładzie? Oczywiście na to, co będzie mu najbliższe. W końcu każdy reżyser robi spektakl o sobie.

    Bo czy w ogóle warto robić kolejną inscenizację „Mistrza i Małgorzaty” i pokazywać lekturę, którą wszyscy znają? Uważam, że ma to sens tylko wtedy, kiedy artysta chce powiedzieć o niej coś więcej, może podsunąć nowe znaczenia. I właśnie to robię. Próbuję odkryć tę powieść na nowo. Pokazać ją moimi oczami i zinterpretować w taki sposób, w jaki ,wydaje mi się, nikt  przede mną jej nie interpretował.

    Cezary Iber – reżyser spektaklu

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com