-1,5 C
Rzeszów
wtorek, 28 marca, 2023
+

  Silne społeczeństwo obywatelskie to podstawa demokracji według Fundacji Misji Obywatelskiej

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Fundacja Misji Obywatelskiej podsumowuje działania podjęte w ramach projektu pn. „Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Podkarpacia?” w roku 2022.

  Ostatnie miesiące będące czasem szczególnej aktywności bardzo się opłaciły. Realizowany przez organizację projekt idealnie wkomponował się w potrzeby społeczeństwa. Debaty pozwoliły nakreślić wspólną drogę na przyszłość dla poszczególnych samorządów.

  Fundacja Misji Obywatelskiej stworzyła dla mieszkańców platformę służącą wymianie myśli, poglądów i doświadczeń. Wydarzenia bardzo często przybierały charakter dialogu międzypokoleniowego. Młodzież aktywnie włączała się w dyskusje. Osoby starsze nie pozostawały im dłużne. Daje to obraz niezwykły, a tym samym przekonanie, że patriotyzm i dbanie o przyszłość kraju leży na sercu mieszkańców Podkarpacia.

  W ubiegłym roku odbyło się dwanaście debat z udziałem m.in. przedstawicieli władz różnego szczebla, organizacji społecznych i przedsiębiorców. Rok 2023 to również czas wspólnego debatowania! W ubiegłym roku projektowe wydarzenia odbyły się m.in. w Sanoku, Boguchwale, Dębicy, Rzeszowie, Ropczycach, Jarosławiu i Strzyżowie. Zespół Fundacji Misji Obywatelskiej nie kryje zadowolenia, gdyż sam przebieg projektu przerósł ich najśmielsze oczekiwania.

  W spotkaniach wzięło blisko pięciuset uczestników. Bardzo się cieszę, że powstał projekt tego typu. Dzięki temu nasza młodzież może spróbować nawiązać dialog z rządzącymi, może akurat uda im się wypracować wspólne porozumienie, wspólną drogę, właśnie dzięki iskrze jaką rozbudził projekt Podkarpackie Rozmowy.

  Trzymam kciuki za kolejne wydarzenia i polecam wszystkim obywatelom poruszonym przyszłością naszego kraju do wzięcia udziału w tych rozmowach

  – podsumowuje jeden z uczestników debat.

  Projekt pn. „Podkarpackie Rozmowy. Jaka jest przyszłość Podkarpacia?” zakłada realizację debat w każdym powiecie województwa podkarpackiego w ramach, których przedstawiciele władzy, biznesu i sektora pozarządowego otrzymają pytania o to co zmieniło w ich społeczności lokalnej? Czy ważne inicjatywy z punktu widzenia mieszkańców nie zostały podjęte? Jeśli tak to dlaczego? Jaka jest prognoza na przyszłość? Projekt zatem łączy debatę z konsultacjami.

  Fundacja Misji Obywatelskiej pragnie włączyć mieszkańców w aktywną partycypację, życie społeczne, publiczne i obywatelskie. Czasem do zmian wystarczy rozmowa – dialog. Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejne wydarzenia o których będą informować przede wszystkim za pośrednictwem mediów społecznościowych.

  Podkreślić trzeba, że realizowane zadanie jest objęte honorowym patronatem Wojewody Podkarpackiego i Marszałka Województwa Podkarpackiego.

  Fundacja Misji Obywatelskiej powstała z inicjatywy grupy młodych osób mających na celu dobro i rozwój Ojczyzny. Działalność Fundacji opiera się na trzech zasadniczych filarach.

  Pierwszym filarem jest wymiar społeczny, mający aktywizować grupy społeczne, w szczególności dzieci, młodzież, jak również seniorów.

  Drugim filarem jest działalność ekspercka w zakresie bezpieczeństwa prawa, ekonomii oraz gospodarki.

  Z kolei trzeci filar ma wymiar strażniczy, który polega na budowaniu i prowadzeniu mediów obywatelskich. Fundacja skupia swoje działania na terenie południowo-wschodniej Polski.

  Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com