środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  Ruszył projekt „Wsparcie matek w prawidłowym żywieniu niemowląt i małych dzieci w kryzysie”

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Kryzys uchodźczy związany z wojną w Ukrainie dotknął szczególnie kobiety w ciąży i matki małych dzieci, a co za tym idzie, postawił nowe wyzwania polskiemu systemowi opieki okołoporodowej i laktacyjnej. Aby odpowiedzieć na te wyzwania, Fundacja Bank Mleka Kobiecego przy wsparciu UNICEF, realizuje specjalny projekt.

  W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK
  w Rzeszowie), matki dotknięte kryzysem, które są w okresie okołoporodowym i laktacyjnym, mogą od poniedziałku do piątku, w godzinach od 08:00 do 15:00, liczyć na wsparcie doradczyni laktacyjnej, psychologa, neurologopedy i fizjoterapeuty. 

  Fot. pacjent.gov.pl

  W czasie kryzysów humanitarnych spowodowanych wojną czy kataklizmami mleko mamy to „być albo nie być” dla noworodków i małych dzieci. W odpowiedzi na dramatyczną sytuację kobiet w ciąży i matek małych dzieci, które trafiły na terytorium Polski na skutek działań wojennych w Ukrainie, Fundacja Bank Mleka Kobiecego wraz z Partnerami rozpoczęła realizację projektu pt. „Wsparcie i promocja wyłącznego karmienia piersią oraz odpowiednich praktyk w zakresie karmienia niemowląt i małych dzieci ukraińskich i polskich matek w Polsce w sytuacji kryzysowej”. Celem projektu jest podwyższenie poziomu opieki nad kobietą w okresie okołoporodowym oraz poszerzenie zakresu świadczeń szpitali o wielospecjalistyczne poradnictwo.

  Dzięki takiemu wsparciu możliwe będzie złagodzenie skutków niekiedy bardzo trudnych doświadczeń kobiet i dzieci, które znalazły się w sytuacji kryzysu uchodźczego, ekonomicznego i psychologicznego.

  Mleko matki jest najwartościowszym pokarmem, jaki można podać noworodkowi. Różnorodność jego zalet sprawia, że zarówno niemowlę ale też matka, odnoszą wiele istotnych korzyści z karmienia piersią. Wierzę, że udział szpitala w tym projekcie, pozwoli popularyzować ideę karmienia naturalnego

  – mówi dr n. med. Janusz Ławiński, Dyrektor USK w Rzeszowie. –

  Konsultacja w Poradni Laktacyjnej, to szansa dla kobiety, aby mogła dłużej karmić piersią, czyli optymalnie żywić swoje dziecko.

  Mamy mają mnóstwo pytań i wątpliwości, które dotyczą głównie problemów z przystawianiem noworodka do piersi, a także ze znalezieniem optymalnej pozycji karmienia. Dotyczy to głównie dzieci, u których diagnozuje się napięcie mięśniowe lub mniej optymalną koordynację ssania i połykania. Podczas spotkań i konsultacji udzielamy też wsparcia technicznego, dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, odpowiadamy na nurtujące pytania.  

  – tłumaczy lek. Katarzyna Lisak-Gurba, neonatolog z Kliniki Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną w USK w Rzeszowie.

  Projekt realizowany jest przez Fundację Bank Mleka Kobiecego w Partnerstwie
  z Warszawskim Uniwersytet Medycznym, organizacją FHI 360 oraz Ministerstwem Zdrowia dzięki środkom UNICEF przeznaczonym na odpowiedź na kryzys uchodźczy w Polsce. USK w Rzeszowie to jeden z 10 szpitali w Polsce, w których realizowany jest projekt „Wsparcie i promocja wyłącznego karmienia piersią oraz odpowiednich praktyk w zakresie karmienia niemowląt i małych dzieci ukraińskich i polskich matek w Polsce w sytuacji kryzysowej”.

  Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.bankmleka.pl.

  Poradnia Laktacyjna w Klinice Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną (budynek główny, 4 piętro), ul. Szopena 2, 35-055 Rzeszów jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 15:00.

  Obowiązuje wcześniejsza rejestracja pod numerami telefonów: 17 866 63 48, 17 866 63 42.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com