piątek, 26 kwietnia, 2024
spot_img
+

    „Skarby nie chodzą piechotą” – koncerty w ramach Roku Ignacego Łukasiewicza. Zobacz relację z imprezy!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    „Skarby nie chodzą piechotą – opowieść muzyczna o Ignacym Łukasiewiczu” to artystyczna inicjatywa podkarpackich dyrygentów, pracowników Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego: dr Katarzyny Sobas i prof. Grzegorza Oliwy. Imponująca, bo skupiająca na scenie blisko stu pięćdziesięciu wykonawców, w tym ponad setkę dzieci i młodzieży. 

    W ramach kończącego się Roku Łukasiewicza artyści muzycy zabrali widzów w emocjonującą podróż po życiu i działalności tego wybitnego polskiego naukowca, wynalazcy, działacza społecznego i niepodległościowego. 

    Dzieło powstało dzięki niezwykle udanej współpracy autorki słów, Monika Partyk – krakowska poetka oraz rzeszowskiego kompozytora i aranżera Krzysztofa Mroziaka. Rzeszowscy melomani mieli już okazję podziwiać efekty wspólnej pracy tej dwójki wybitnych artystów podczas koncertu „Legenda o żołnierzu polskim”, który odbył się w dniu Święta Niepodległości w Auli uniwersyteckiej. 

    W ramach kantaty powstało dwanaście unikatowych utworów, przybliżających biografię i działalność Ignacego Łukasiewicza, nie tylko pod kątem jego najsłynniejszych osiągnięć, ale też osobowości. Całość składa się na imponujące w formie i przejmujące w treści widowisko sceniczne, wychodzące swoim zasięgiem poza region Podkarpacia. 

    Prapremiera „Skarbów…” miała miejsce w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie w dniu 12.12.2022 roku. Premierowy koncert (16.12.2022) był natomiast częścią uroczystych obchodów otwarcia Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce. Ostatni koncert odbył się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

    Widowisku towarzyszyła prezentacja deskalu autorstwa prekursora tej formy streetartu, Arkadiusza Andrejkowa, który przedstawia osobę Ignacego Łukasiewicza i był prezentowany na Expo 2020 w Dubaju.  

    Wykonawcami koncertów był potężny zespół, który tworzyli: soliści – Agnieszka Sobas i Kacper Bator, Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu, przygotowana przez Ryszarda Kuska, Chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz chór dziecięcy, przygotowany przez Agnieszkę Tomaszek, złożony z uczniów aż 5 podkarpackich szkół: Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie, Szkoły Muzycznej I stopnia w Rymanowie, Szkoły Muzycznej I stopnia w Ropczycach, Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jeżowem oraz Szkoły Muzycznej I stopnia w Błażowej. Narracje, którymi przeplatane były utwory muzyczne zaprezentowali: Andrzej Ferenc oraz Paweł Gładyś. Całość od pulpitu dyrygenckiego poprowadzili: prof. Grzegorz Oliwa i dr Katarzyna Sobas.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com