środa, 17 lipca, 2024
+

  Jutro za oddanie krwi będzie można otrzymać darmową choinkę. Uwaga – akcja trwa tylko jeden dzień!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia na Honorowych Dawców Krwi, którzy podzielą się z potrzebującymi darem krwi, czeka wyjątkowe podziękowanie. Lasy Państwowe w ramach akcji „Choinka dla życia” przygotowały świąteczne, naturalne drzewka dla Krwiodawców.

  Święta to piękny, rodzinny czas. W wielu domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, cała akcja ma zachęcić ludzi do tego, by w te święta podarowali prezent szczególny, jakim jest bezcenny dar życia w postaci krwi.

  Krew jest lekiem, którego nie można wyprodukować.  Tylko dzięki tak szlachetnym, wrażliwym osobom, jak Krwiodawcy, możliwe jest wykonywanie skomplikowanych operacji, ratowanie zdrowia, a także życia ciężko chorych oraz pomoc ofiarom wypadków.

  Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą z planowanych przez leśników cięć pielęgnacyjnych oraz ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinki są cięte i dostarczane na bieżąco.

  Możesz oddać krew, jeśli:

  • masz od 18 do 65 lat i ważysz powyżej 50 kg,
  • nie masz objawów przeziębienia,
  • w ostatnim półroczu nie byłeś/aś leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi ani nie miałeś/aś wykonywanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych badań diagnostycznych,
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywałeś/ aś akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

  Szczegółowe informacje na stronie: www.twojakrew.pl

  Jak oddać krew?

  Zgłoś się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, jego Oddziału Terenowego lub na mobilną akcję pobierania krwi. W Rzeszowie jest to ulica Wierzbowa 14. W dniu oddania krwi zjedz lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek oraz odpowiednio się nawodnij (wypij ok. 2 litrów płynów: woda, soki), ogranicz palenie papierosów. Pamiętaj aby wziąć ze sobą dokument stwierdzający tożsamość.

  Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 mogą oddawać krew, po okresie dyskwalifikacyjnym, który wynosi:

  • 48 godzin od dnia podania szczepionki mRNA firmy Pfizer/BioNTech lub Moderna,
  • 14 dni od podania szczepionki wektorowej firmy Astra Zeneca lub Johnson and Johnson.
  • W przypadku wystąpienia niepożądanej reakcji poszczepiennej dyskwalifikacja ulega wydłużeniu na okres 7 dni od ustąpienia objawów tej reakcji.

  Weź udział w akcji. W zamian, kiedy oddasz krew 14 grudnia 2022 roku dostaniesz świąteczne drzewko do swojego domu!  Akcja będzie przeprowadzona aż w 80 punktach w całym naszym kraju! Jednym z nich jest właśnie Rzeszów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com