piątek, 26 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Otwarto piąty ośrodek kuratorski na Podkarpaciu. Nowa placówka powstała w Przemyślu

    Polecamy

    Patrycja Pelczar Reszko
    Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Przy Sądzie Rejonowym w Przemyślu otworzono w poniedziałek, 7 listopada 2022 r., ośrodek kuratorski. To już piąta tego typu placówka w województwie podkarpackim, która powstała w ramach ogólnopolskiego programu Ministerstwa Sprawiedliwości z 2020 roku polegającego na reaktywowaniu lub otwieraniu ośrodków kuratorskich.

    Na uroczystości otwarcia ośrodka stawili się: Marcin Warchoł – sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, wicemarszałek Piotr Pilch oraz członek zarządu województwa podkarpackiego, Anna Huk, Bogusław Świeży, wiceprezydent Przemyśla, ppłk Krzysztof Kulczycki – dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie, mjr Arkadiusz Skafiriak – dyrektor Zakładu Karnego w Przemyślu, Mariusz Fołta – prezes Sądu Okręgowego w Przemyślu, Krzysztof Tryszka – prezes Sądu Rejonowego w Przemyślu.

    Skierowanie do ośrodka kuratorskiego jest nieizolacyjnym środkiem wychowawczym, orzekanym przez sąd. To środek terapeutyczny, profilaktyczny, zapobiegawczy. Nie odrywamy dziecka od rodziny, nie jest ono wysyłane na drugi koniec Polski

    powiedział Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

    Następnie minister dodał:

    Pokazanie dziecku, że przestrzeganie prawa, szacunek dla otoczenia, dla bliźnich, to są te wartości dzięki którym może odzyskać utraconą wiarę w nas dorosłych. Dziecko nie rodzi się złe, to świat je takim czyni, Często koleje losu sprawiają, że dziecko tych złych nawyków nabiera, ale my jako Ministerstwo pomagamy.

    Ministerstwo Sprawiedliwości, które w 2020 roku podjęło akcję skuteczniejszego zapobiegania przestępczości nieletnich. W związku z tym otwierane są kolejne ośrodki kuratorskie. Ministerstwo przeznacza dofinansowanie w wysokości ok. 237 tys. zł na jeden ośrodek. W 2020 r było 97 takich placówek, obecnie prawie 140, a celem Ministerstwa jest otwarcie 200.

    Przemyski Ośrodek Kuratorski jest placówką o charakterze otwartym i służy poprawie zachowań nieletnich, motywacji do dalszego kształcenia oraz prawidłowemu rozwojowi osobowości poprzez profilaktyczny, opiekuńczo-wychowawczym a także resocjalizacyjno-terapeutyczny charakter placówki.

    Jest to reaktywacja ośrodka, który ponad 30 lat temu funkcjonował w Przemyślu. Mając na względzie zaangażowanie osób pracujących w ośrodku, śmiało mogę powiedzieć, że w znaczny sposób poszerzy on możliwości pracy z osobami nieletnimi

    mówiła Agnieszka Krasoń, kierownik Ośrodka Kuratorskiego przy Sądzie Rejonowym w Przemyślu.

    Działania podejmowane w ośrodkach kuratorskich przez kuratorów rodzinnych, wolontariuszy, terapeutów czy psychologów, polegają na organizowaniu nieletnim czasu wolnego, nawiązywaniu współpracy z otoczeniem, prowadzeniu terapii i udzielaniu pomocy.

    Warunki oddziaływania wychowawczego w ośrodku kuratorskim pozwalają nie tylko na intensywniejszą pracę z nieletnim niż w wypadku zwykłego nadzoru, lecz także na bardziej indywidualne podejście w traktowaniu wychowanka, w czym realizuje się bardzo ważna zasada podmiotowego traktowania nieletniego.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com