czwartek, 2 maja, 2024
spot_img
+

    W Siennowie, w powiecie przeworskim odbędzie się 11 listopada piknik rodzinny razem z grą terenową i podchodami

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Już 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, w Siennowie odbędzie się rodzinny piknik połączony z inauguracją najnowszego questu w Podkarpackiem. Ci, którzy najlepiej poradzą sobie podczas rywalizacji, zdobędą nagrody o łącznej wartości 10 000 złotych!

    Czym jest questing?

    Questing to forma zabawy, która łączy znane elementy gry terenowej i podchodów. Uczestnik na początku rozgrywki otrzymuje ulotkę z pełnym zagadek i rebusów opisem trasy. Kierunek marszu wyznaczają poprawne rozwiązania zadań, a wskazówki do nich kryją się w terenie. Na końcu czeka symboliczny skarb potwierdzający ukończenie przygody. Aby go odnaleźć, trzeba wykazać się otwartością na detale widoczne na historycznych budynkach, przydrożnych kapliczkach czy starych drzewach.

    – „Quest to jednak znacznie więcej niż zwykła gra terenowa” – tłumaczy Andrzej Łopata, Prezes Fundacji Tradycyjna Zagroda, która od 2020 r. prowadzi program SkarbyDziedzictwa.pl,  w ramach którego stworzyła już 9 questów. – „Przede wszystkim jest to świetna forma odkrywania bogactwa kulturowego małych miejscowości. Jest szansą na zainteresowanie, nie tylko młodych ludzi, historiami, które wydarzyły się obok nas, w naszych „małych Ojczyznach”. Taka samoobsługowa żywa lekcja historii wymaga zaangażowania uczestników. A wiadomo, że wiedza zdobyta przez zaangażowanie zostaje z nami na dłużej”.

    Niezwykły bohater

    Quest, który będzie miał swoją inaugurację podczas pikniku rodzinnego, opowiada historię jednego z dawnych mieszkańców Siennowa – niewielkiej miejscowości w gminie Zarzecze (powiat przeworski, woj. podkarpackie).

    – „Aby nie zepsuć zabawy, nie mogę zdradzić nazwiska bohatera. Powiem tylko, że już tytuł questu jest bardzo wymowny: „Humanista, który został żołnierzem”. Odkrycie tożsamości bohatera tego opowiadania to ważne wyzwanie dla uczestników zabawy. Ważniejsze jest jednak, aby szukać głębiej, czytać również pomiędzy wierszami” – informuje Andrzej Łopata. –  „Wówczas pojawi się obraz nie tylko żołnierza, ale, przede wszystkim, człowieka, który darzy szacunkiem ludzi i przyrodę. Niemniej upamiętnienie bohatera questu właśnie 11 listopada nie jest przypadkowe.”

    Co więcej, wizerunek historycznego bohatera od niedawna zdobi też… drewnianą ścianę stodoły w Siennowie.

    Dzieło sztuki na stodole

    Malunek w przestrzeni wiejskiej Siennowa to dzieło wybitnego artysty, Arkadiusza Andrejkowa. Twórca wyspecjalizował się w deskalach, czyli obrazach na drewnianych budowlach. Od wielu lat realizuje on swój autorski projekt “Cichy memoriał”, przenosząc wizerunki mieszkańców wsi na deski starych stodół i domów.

    – „To właśnie cykl Arkadiusza Andrejkowa zainspirował nas, by bohaterowie naszych questów upamiętnieni byli także przez deskale” – tłumaczy Andrzej Łopata. – „Cieszymy się, że artysta przyjął kolejne zaproszenie do współpracy. Mural w Siennowie jest już 6 utworzonym w ramach Programu SkarbyDziedzcitwa.pl. W tym roku powstaną 3 kolejne murale na terenie gminy Gać. Wszystkie one chronią lokalne dziedzictwo kulturowe zachowując i przywracając pamięć o osobach lub wydarzeniach ważnych dla tutejszych miejscowości. Bowiem ich miejsce urodzenia lub działania jest związane z ziemią przeworską. Czasem niektóre z tych postaci są znane ogółowi społeczeństwa.”

    Zarówno piknik questowy, jak i deskal to efekt realizowanego przez Fundację Tradycyjna Zagroda projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Trasę z zagadkami opracowała Fundacja Questingu, która już od ponad 10 lat skutecznie rozwija sieć questów w całej Polsce.

     Weź udział w grze – ilość miejsc ograniczona!

    Piknik questowy rozpocznie się 11 listopada o godz. 11:00 przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Siennowie (gmina Zarzecze, powiat przeworski).

    Grywalizacja z nagrodami rozegra się w 2 kategoriach: zespołów młodzieży szkolnej oraz rodzin/przyjaciół. Zawody polegać będą na jak najszybszym przejściu questu i poprawnym odgadnięciu wszystkich zagadek na trasie w Siennowie.

    Aby wziąć udział w grze należy zgłosić 5-osobowy zespół pod adresem e-mail: kontakt@questing.pl lub numerem telefonu 500 638 679. Pod tymi samymi danymi teleadresowymi udzielane są dodatkowe informacje o zabawie.

    Każdy z uczestników grywalizacji otrzyma upominek, a najlepsi – atrakcyjne nagrody. Wartość wszystkich nagród w konkursie to aż 10 000 złotych.

    – „Lepiej nie odkładać decyzji o udziale – radzi Marta Pleśniak, pracownik Fundacji. – W zabawie może wziąć udział tylko pierwsze 100 osób.”

    Pozostałe osoby mogą bez ograniczeń wziąć udział w pełnym atrakcji pikniku questowym.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com