10,6 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 marca, 2023
+

  Fundacja Misji Obywatelskiej realizowała projekt „Etno Podkarpacie”. Aż 185 osób wzięło w nim udział!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Od sierpnia do października bieżącego roku Fundacja Misji Obywatelskiej odwiedziła sześć miast województwa podkarpackiego, w związku z realizacją projektu pt. ,,Etno Podkarpacie”.

  Sztandarowym celem inicjatywy była edukacja umożliwiająca rozwój osobisty społeczność lokalnych, oddanych zachowywaniu oraz przekazywaniu tradycji i dziedzictwa narodowego, jak również promocja lokalnej kultury, a także aspektów związanych z jej ochroną.

  W ramach projektu, uczestnicy brali udział nie tylko w spotkaniach edukacyjnych, lecz również mieli możliwość odwiedzenia lokalnych instytucji kultury. Zainteresowanie projektem przebiło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Wydarzenia skupiły ponad 185 osób. Eventy cieszyły się popularnością nie tylko wśród młodzieży, ale także wśród seniorów.

  Fundacja Misji Obywatelskiej była w:

  • Ulanowie, w której zorganizowała spotkanie pt. Czym jest kultura ludowa? Kultura ludowa w pigułce
  • Sanoku, gdzie tematem przewodnim było Jak kształtować kulturę ludowę, aby nie zatraciła swojego pierwotnego sensu?
  • Jarosławiu organizując spotkanie na temat Tradycji, Zwyczajów i Obrzędów. O kulturze ludowej słów kilka
  • Przeworsku, gdzie tematem spotkania była Tożsamość a lokalne i regionalne dziedzictwo kulturowe
  • Iwoniczu-Zdroju i zorganizowała wydarzenie pt. Ochrona kultury ludowej
  • Ropczycach, gdzie tematem przewodnim była Kultura ludowa wobec cyfryzacji i globalizacji – szanse i zagrożenia

  Podkreślić trzeba, że uczestnicy mieli możliwość zwiedzania instytucji kultury m.in. Zespół Pałacowo-Parkowy w Przeworsku, Kamienicę Orsettich w Jarosławiu a także uczestniczyć w zwiedzaniu Muzeum Flisactwa w Ulanowie połączonego z Flisackim Spływem Galarami po wodach powiatu niżańskiego.

  Projekt Etno Podkarpacie realizowany przez Fundację Misji Obywatelskiej zakładał również cykl wywiadów z przedstawicielami lokalnych społeczności. Jednym z gości był Pan

  Grzegorz Nieradka:

  „Jako radny powiatu krośnieńskiego chcę, aby oferta kulturalna dla naszych mieszkańców była bogata i atrakcyjna. Dobra współpraca z Fundacją Misji Obywatelskiej zaowocowała już zorganizowaniem wakacyjnego wyjazdu dla seniorów do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz wspomnianym seminarium. To nie koniec naszych działań” – zapowiada Doradca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także partner organizowanego wydarzenia.

  W tych słowach Fundacja dostrzega przestrzeń, którą postara się wypełnić organizując kolejne projekty.

  Warto również wspomnieć, że patronatem honorowym projekt objął Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart a także Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

  Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com