czwartek, 2 maja, 2024
spot_img
+

    Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Co zrobić, by zadbać o siebie?

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Czym jest zdrowie psychiczne?

    Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Pojęcia użyte w tej definicji mają szerokie znaczenia. Ich rozumienie jest subiektywne, uwarunkowane kulturowo i środowiskowo.

    Zdrowie psychiczne nie oznacza zatem jedynie braku chorób. Przejawia się również w:

    • poczuciu własnej wartości
    • zdolności do własnego rozwoju
    • odpowiedzialności za swoje życie (decyzje, trudności, sukcesy)
    • zaangażowaniu w życie społeczne, pracę, związek.

    Jak dbać o zdrowie psychiczne

    Odpoczynek i odpowiednio długi sen. Zadbaj o odpowiednią higienę snu. Najlepiej spać 7–9 godzin na dobę. Zbyt krótki sen źle wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne

    Zdrowe odżywianie. Prawidłowe nawyki żywieniowe dodadzą więcej energii do zmagania się z codziennymi wyzwaniami.

    „Wśród składników, które korzystnie wpływają na mózg, na pewno znajdą się nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w olejach roślinnych, tłustych rybach czy orzechach. Np. jeden z kwasów – DHA ogranicza uszkodzenia zachodzące w neuronach. Ważne są też przeciwutleniacze, czyli m.in. witaminy E i C, karotenoidy i flawonoidy – mówi Magda Sałacka. – W praktyce najlepiej jest przestrzegać piramidy żywieniowej. Owoce i warzywa znajdują się w jej dolnej części m.in. właśnie ze względu na zawartość przeciwutleniaczy”

    Aktywność fizyczna. Wybierz aktywność, którą lubisz. Może to być spacer, jazda na rowerze czy kurs tańca. Ważne, żeby ruszać się regularnie, najlepiej na świeżym powietrzu. Zacznij od 30 minut dziennie.

    Unikanie używek. Używki to substancje, które pobudzają nasz organizm. To np. alkohol, narkotyki, papierosy, ale również napoje energetyzujące czy kawa. Negatywne skutki po ich zażyciu mogą utrzymywać się kilka dni, tygodni czy miesięcy.

    Relacje społeczne. Pielęgnuj relacje z bliskimi, przy których możesz być sobą. Dziel się z nimi dobrymi i gorszymi momentami. Dzięki takim relacjom nabieramy pewności siebie, nie jesteśmy sami ze swoimi problemami.

    Satysfakcjonujące kontakty społeczne sprzyjają zarówno zdrowiu psychicznemu, jak i fizycznemu. Dzieje się tak dlatego, że chronią nas one przed samotnością i stresem, dają poczucie kompetencji i przynależności, przynoszą radość i sprzyjają ruchowi. Warto więc o nie zadbać i to na każdym etapie życia. Do sukcesów na tym polu potrzebne są jednak odpowiednie umiejętności.

    Kiedy zasięgnąć wsparcia specjalisty

    Każdy z nas zmaga się czasami z obniżeniem nastroju. Jednak nie bagatelizuj tego stanu i zacznij działać, jeśli:

    • objawy utrzymują się długo i zwiększa się ich nasilenie
    • masz problemy ze snem, apetytem
    • czujesz niepokój i rozdrażnienie
    • masz trudności z podejmowaniem decyzji i wykonywaniem codziennych obowiązków.

    Gdzie zasięgnąć wsparcia specjalisty

    Zgłoś się bezpośrednio do poradni zdrowia psychicznego – do psychologa lub do psychiatry. Specjalista pomoże Ci we wdrożeniu odpowiedniej profilaktyki oraz przedstawi rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji.

    • Do psychologa potrzebujesz skierowanie, z wyjątkiem okresu stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.
    • Do psychiatry nie potrzebujesz skierowania

    Poczucie własnej wartości ma ogromne znaczenie, dlatego tak ważne jest to, by było utrzymywane na odpowiednim poziomie. Niestety, nie zawsze człowiek ma zdrowy poziom poczucia własnej wartości. Niska samoocena to bardzo poważny i – niestety – dość powszechny problem. Z zaburzeniami poczucia własnej wartości mogą też zmagać się ludzie z zaburzeniami osobowości – na przykład z osobowością narcystyczną czy histrioniczną i w wielu innych przypadkach.

    Psychoterapia pozwala na rozpoczęcie prac na zdrową dawką pewności siebie. Nie jest to zadanie łatwe, nierzadko wymaga przepracowania wielu innych, złożonych problemów – z których istnienia początkowo można wręcz nie zdawać sobie sprawy. Jednak warto to wszystko zrobić.

    Zaburzenia osobowości, zaburzenia odżywiania, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe – a w tym wszystkim cały przekrój rozmaitych problemów o różnym stopniu nasilenia. To wszystko naprawdę bardzo mocno potrafi utrudnić życie. Czasami wręcz uniemożliwić zwyczajne, codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest to, by otrzymać odpowiednią diagnozę i jak najszybciej rozpocząć walkę o zdrowe, lepsze życie.

    W wielu tych przypadkach równolegle stosowana jest również farmakoterapia, jednak żeby rozwiązać problem u samych podstaw, sprawić, że zniknie i zminimalizować ryzyko nawrotu w przyszłości, potrzebna jest jednak psychoterapia. Leki są w stanie wytłumić objawy, jednak wcale nie sprawią, że znikną one całkowicie.

    Psychoterapia z pewnością wpływa na umysł człowieka. I jeśli jest on odpowiednio zmotywowany do działania i podjęcia pracy nad sobą, może przynieść mu mnóstwo korzyści i odmienić jego życie na lepsze. Jednak czy zmianom ulega sam mózg?

    Odpowiedź może wydać ci się zaskakująca. Naukowcy od dawna pochylają się nad tą kwestią i dotarli do naprawdę interesujących wniosków. Otóż, zgodnie z wynikami podjętych w tym temacie badań, psychoterapia faktycznie ma wpływ na mózg. Może wzmacniać pewne połączenia nerwowe, które występują w mózgu. Może też pomagać w przywróceniu naturalnego, zdrowego środowiska biochemicznego, które występuje w mózgu.

    22 484 88 04 – pod tym numerem czekają na zgłoszenia młodych od poniedziałku do soboty w godzinach 11.00 -21.00 psychologowie Fundacji Itaka. To akcja charytatywna zorganizowana we współpracy z jedną z marek odzieżowych w odpowiedzi na psychiczne skutki pandemii, z którymi boryka się młodzież. W projekcie uwzględniono m.in. bezpośrednią pomoc w formie cyklu pięciu 50- minutowych spotkań online na osobę.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com