środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  W Boguchwale zakończyła się XVII Jesienna Giełda Ogrodnicza

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  To wielkie święto ogrodników, winiarzy, hodowców, producentów tradycyjnej żywności połączone było z Podkarpackim Świętem Winobrania, VI Ogólnopolską Wystawą Królików, III Ogólnopolską Wystawą Królików Młodych oraz XXI Wojewódzką Wystawą-Aukcją Ogierów Zimnokrwistych.

  Choć pogoda była kapryśna, zwiedzający nie zawiedli. Czekały na nich bowiem liczne atrakcje przygotowane przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale oraz współorganizatorów wydarzenia.

  Jesienna Giełda Ogrodnicza to od 17 już lat miejsce spotkania wszystkich ogrodników, sadowników, szkółkarzy, pszczelarzy, nie tylko z Podkarpacia. Co roku przyciąga tłumy zwiedzających, którzy przyjeżdżają z całego województwa, by nabyć sadzonki drzew, krzewów i różnorodnych roślin ozdobnych do swoich ogrodów przydomowych czy obejrzeć sprzęt wykorzystywany w produkcji ogrodniczej.

  Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa królików. W tym roku hodowcy z całej Polski zgłosili rekordową liczbę 1087 królików dorosłych oraz 562 królików młodych w wielu rasach i odmianach barwnych. W sobotę wieczorem na uroczystej gali wręczono nagrody hodowcom najlepszych królików. Ponadto kilka godzin wcześniej odbyła się konferencja „Innowacyjny chów i hodowla królików w małych gospodarstwach rolnych”.

  Podczas Święta Winobrania winiarze zaprezentowali nie tylko wina młode, ale też to, co udało się im wyprodukować w latach ubiegłych. Można było degustować wina, zdobyć wiele cennych informacji i uwag na temat wina i winorośli oraz nabyć sadzonki, które dobrze owocują w warunkach Podkarpacia.

  Dla smakoszy darów jesieni przygotowano m.in. pokaz tłoczenia i degustację soków z jesiennych owoców oraz potraw z dyni i ziemniaków. Nie zabrakło stoisk z żywnością ekologiczną, a także kiermaszu materiału szkółkarskiego, sadzonek kwiatów, miodów i produktów pszczelich, rękodzieła ludowego oraz występów zespołów i kapel ludowych.

  Pyszności przygotowały jak zawsze niezawodne panie z kół gospodyń wiejskich.

  Fot. Kurier Rzeszowski

  W sobotę zorganizowano konkurs „Smaki podkarpackich miodów” oraz konkurs florystyczny „Jesienna kompozycja z trawami. Pokazano praktyczne wykorzystanie wosku pszczelego oraz system do odstraszania ptaków w gospodarstwie rolnym, a Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie na swoim stoisku uczyła jak rozpoznawać grzyby. Zaprezentowano również łucznictwo terenowe 3D oraz myślistwo łucznicze.

  Niespodzianki czekały też na miłośników koni, a szczególnie koni zimnokrwistych. PODR w Boguchwale razem z Zakładem Doświadczalnym Instytutu Zootechniki PIB Odrzechowa Sp. z o.o. zorganizował Wojewódzką Wystawę-Aukcję Ogierów Zimnokrwistych. W pierwszym dniu imprezy po prezentacji ogierów zimnokrwistych przyznano tytuły czempiona i wiceczempiona wystawy. Natomiast w niedzielę odbyła się prezentacja zaprzęgów konnych i konkurs powożenia z nagrodami.

  Pracownicy PODR w Boguchwale przygotowali wystawę królowej jesieni – dyni w wielu kolorach i kształtach oraz najnowszych odmian ziemniaków jadalnych i kukurydzy. Zorganizowano także stoisko promocyjne owoców minikiwi z degustacją i poradami, jak te smakowite owoce wykorzystać w kuchni.

  Wszyscy zainteresowani doradztwem czy problematyką rolniczą mogli skorzystać z fachowej wiedzy pracowników PODR oraz przedstawicieli instytucji okołorolniczych, które swoimi działaniami przyczyniają się do rozwoju podkarpackiego rolnictwa.

  W niedzielę podsumowano wiele konkursów, m.in.: „Najlepszy produkt podkarpacki – potrawy z owoców i warzyw”, „Agroliga 2022”, „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2022 r.”, „Najlepszy doradca ekologiczny ODR”, „Sposób na sukces”, „Doradca Roku”.

  Na pewno dużą atrakcją, szczególnie dla dzieci były egzotyczne alpaki oraz drobny inwentarz. Cieszącym się ogromną popularnością wśród najmłodszych od wielu lat na rolniczych imprezach w PODR jest konkurs „Doimy krowę”.

  Oprócz tego, dla uczestników w sobotę zaśpiewał Mateusz Mijal, a w niedzielę zespół Boys.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com