2,3 C
Rzeszów
środa, 7 grudnia, 2022
+

  Zaprojektuj “Szkołę przyszłości”. W Urban Lab Rzeszów rusza cykl konkursów pod hasłem “INNOWATORZY – KIDS CHALLENGE”

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Zadaniem uczestników pierwszego konkursu, dotyczącego projektowania przestrzeni szkolnej w Minecrafcie i Druku 3D, będzie opracowanie koncepcji placówki zawierającej zarówno elementy przestrzeni do nauki, przestrzeni otwartej służącej integracji i odpoczynkowi, jak również nowoczesnych technologii.

  Konkurs “INNOWATORZY- KIDS CHALLENGE”, organizowany przez Gminę Miasto Rzeszów we współpracy z firmą Microsoft Sp. z o.o., adresowany jest do uczniów rzeszowskich szkół podstawowych z klas 5-8. Do udziału w challengu szkoły zgłaszać mogą 6-osobowe drużyny.

  Zadaniem uczestników pierwszego konkursu będzie opracowanie projektu “Szkoły przyszłości” zawierającego zarówno elementy przestrzeni do nauki, przestrzeni otwartej służącej integracji i odpoczynkowi, jak również zaadaptowania w szkole nowoczesnych technologii z zakresu “smart city”. 

  Projekt lub jego wybrana część powinien być zbudowany samodzielnie przez uczniów w grze Minecraft Education Edition. Do budowy wykorzystać można agenta. Wykorzystanie agenta i zastosowanie programowania w projekcie będzie dodatkowym atutem. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji prezentacja projektu powinna zawierać również sceny z zarejestrowaną pracą zaprogramowanego agenta. Do budowy zalecany jest świat płaski. Z wykonanej pracy należy sporządzić relację filmową, wykorzystując do tego celu przechwytywanie wideo – wyjaśnia Tomasz Skoczylas, dyrektor Centrum Innowacji Miejskich- Urban Lab. 

  Oprócz przygotowania wizualnej propozycji “Szkoły przyszłości” biorący udział w konkursie uczniowie za zadanie będą mieli również wykonanie projektu pucharu dla swojej szkoły, który będzie symbolem wspominanej wyżej “Szkoły przyszłości”.

  Kluczową kwestią przy tworzeniu przestrzeni publicznych dla dzieci powinno być zadbanie o to, by sami mogli poczuć się współgospodarzami takich miejsc, a w miarę możliwości także ich współtwórcami. Wytworzeniu takiego poczucia pomóc może angażowanie dzieci w planowanie dedykowanych im przestrzeni oraz stwarzanie szansy współdecydowania o otoczeniu, w którym będą później funkcjonować –  dodaje Skoczylas.

  Poza pobudzeniem zaangażowania wśród uczniów, w zakresie tworzenia własnej przestrzeni, udział w konkursie to także nowe umiejętności, nabywane w trakcie przygotowywania swoich prac. Wśród nich jest m.in. spostrzegawczość, szybka ocena sytuacji, samodzielność w podejmowaniu decyzji, wyobraźnia przestrzenna, kreatywność, a także umiejętność współpracy, planowania i organizacji czasu.

  Zgłoszone przez drużyny projekty prezentowane będą w najbliższy czwartek, 29 września, w przestrzeni rzeszowskiego Urban Labu już od godziny 8. Prace uczniów oceniać będzie Honorowa Kapituła Projektu w składzie:

  1) Justyna Pałys, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie;

  2) Tomasz Kamiński, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa;

  3) Zbigniew Bury, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa;

  4) Tomasz Skoczylas, Dyrektor Centrum Innowacji Miejskich – Urban Lab;

  5) Bogusław Tomczak, Wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie;

  6) Rafał Kochański, nauczyciel Informatyki, prowadzący zajęcia Minecraft;

  7) Przedstawiciel Firmy Microsoft Sp. z o.o.;

  8) Bożena Zięba, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie.

  Oficjalne ogłoszenie wyników oraz pokaz zwycięskiego projektu “Szkoły przyszłości” odbędzie się w piątek, 30 września, w Szkole Podstawowej nr 37 w Rzeszowie, podczas konferencji EduDay.

  Kolejny konkurs z cyklu “INNOWATORZY- KIDS CHALLENGE” zaplanowany jest w grudniu.

  Organizatorem cyklu konkursów jest Gmina Miasto Rzeszów we współpracy z firmą Microsoft Sp. z o.o., która jest Partnerem Technologicznym wydarzenia. Partnerem Merytorycznym prowadzącym i drukującym modele 3D jest Szkoła Podstawowa nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie, a Partnerem Wspierającym-Centrum Minecraft i Druku 3D, działające w budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Unii Lubelskiej 1 w Rzeszowie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com