czwartek, 23 maja, 2024
spot_img
+

  W Brzozowie powstała Podkarpacka Szkoła Legislacji Administracyjnej

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Brzozowie odbyła się inauguracja Podkarpackiej Szkoły Legislacji Administracyjnej połączona z ogólnopolską konferencją naukową nt. Współczesne problemy i wyzwania legislacyjne.

  Podkarpacka Szkoła Legislacji Administracyjnej to autorski projekt pod patronatem Wojewody Podkarpackiego, którego celem jest wsparcie samorządu terytorialnego w obszarze tworzenia prawa miejscowego. Jest on realizowany przez Wojewodę Podkarpackiego we współpracy z Rządowym Centrum Legislacji. Przewodniczącym Komitetu Naukowego Szkoły został prof. UP dr hab. Czesław Kłak – członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów oraz Zastępca Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, który jest również autorem projektu, jego założeń i celów realizacji.

  W ramach Podkarpackiej Szkoły Legislacji Administracyjnej raz w miesiącu odbywać się będą zajęcia dla pracowników samorządowych z zakresu m.in. systemu źródeł prawa, wymogów proceduralnych aktów prawa miejscowego i zasad ich tworzenia, a także odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy publicznych. Prowadzić je będą wybitni specjaliści z zakresu legislacji, a także praktycy. Jest to jedyne w Polsce przedsięwzięcie tego rodzaju, dedykowane wsparciu działalności samorządu terytorialnego w obszarze tworzenia prawa.

  Inaugurując działalność Podkarpackiej Szkoły Legislacji Administracyjnej wojewoda Ewa Leniart podkreśliła rolę i znaczenie przepisów prawa miejscowego w systemie źródeł prawa, a także wagę kompetencji samorządu terytorialnego w zakresie tworzenia przepisów porządkowych. Wojewoda wyraziła nadzieję, że spotkania Szkoły będą miały charakter cykliczny.

  Deklaruję, że zarówno ja – jak i moje służby – będziemy do Państwa dyspozycji, aby jakość prawa miejscowego w województwie podkarpackim stała na najwyższym poziomie.

  Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

  Inauguracja Podkarpackiej Szkoły Legislacji Administracyjnej odbyła się w Brzozowie, na zaproszenie Burmistrza Brzozowa Szymona Stapińskiego, jako podsumowanie dotychczasowej działalności szkoleniowej w obszarze tworzenia i stosowania prawa, realizowanej przez Urząd Miejski w Brzozowie.

  fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  Po konferencji odbyło się spotkanie z młodzieżą nt. „Aktualne wyzwania dla bezpieczeństwa na przykładzie województwa podkarpackiego”, w którym wzięli udział szefowie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny w województwie podkarpackim, realizowane w ramach Podkarpackiej Szkoły Wolności i Tolerancji przy Wojewodzie Podkarpackim. Od roku szkolnego 2022/2023 do tej inicjatywy Wojewody Podkarpackiego dołączyły szkoły z Brzozowa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com