Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, ruszają lekcje w podkarpackich szkołach średnich prowadzone przez funkcjonariuszy i pracowników Krajowej Administracji Skarbowej.
Do szkół średnich z Przemyśla i Jarosławia, w których od roku realizowany jest innowacyjny projekt edukacyjny w zakresie prawa podatkowego i celnego, dołączyła kolejna szkoła w regionie.
W ubiegłym roku szkolnym Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie przy wsparciu Krajowej Szkoły Skarbowości zainicjowała projekt edukacyjny skierowany do uczniów szkół średnich województwa podkarpackiego. Jego celem jest edukacja młodzieży w zakresie przepisów prawa podatkowego i celnego, a w przyszłości także szansa do pozyskanie dobrze przygotowanych kadr do pracy i służby w szeregach Krajowej Administracji Skarbowej w woj. podkarpackim.
W ramach projektu uczniowie poznają organizację, rolę i zadania Krajowej Administracji Skarbowej oraz wchodzącej w jej skład Służby Celno-Skarbowej. Zakres programu obejmuje także przepisy regulujące funkcjonowanie KAS, ceremoniał, zajęcia z samoobrony czy etyki zawodowej. Teoretyczne zajęcia z wykładowcami Krajowej Administracji Skarbowej odbywają się na terenie szkół, a praktyczne w placówkach KAS m.in. w Podkarpackim Urzędzie Celno- Skarbowym w Przemyślu.
Do współpracy z Izbą Administracji Skarbowej w Rzeszowie przystąpiły:
- I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu, w którym lekcje prowadzone przez ekspertów KAS realizowane są w klasie o profilu celno-skarbowym ( współpraca od roku szkolnego 2021/2022)
- Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu– gdzie przedmiot „Obsługa celna”, został włączony do programu nauczania od drugiej klasy technikum o specjalnościach technik logistyk oraz technik eksploatacji portów i terminali ( współpraca od roku szkolnego 2021/2022)
- Zespół Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu (współpraca od roku szkolnego 2022/2023)
Plan zajęć
Harmonogram zajęć zaplanowanych przez podkarpacką KAS w bieżącym roku szkolnym zakłada:
- 60 lekcji dla uczniów klasy celno- skarbowej z I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, w tym m.in. zajęcia teoretyczne i warsztatowe z zakresu podatków, zajęcia z musztry, samoobrony oraz testy sprawnościowe.
- 160 lekcji dla uczniów pięciu klas z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu w ramach przedmiotu zawodowego „obsługa celna”.
- 30 lekcji dla uczniów siedmiu klas z Zespołu Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu m.in. z zakresu struktury i zadań KAS, postępowania kwalifikacyjnego do Służby Celno-Skarbowej a także zajęcia z musztry i pierwszej pomocy.
Łącznie z lekcji z ekspertami KAS skorzysta 270 uczniów z 13 klas.