sobota, 2 listopada, 2024
+

    42. Rocznica powstania NSZZ Solidarność

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    W środę 31 sierpnia w rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Kościele Farnym w Rzeszowie, została odprawiona msza św. w intencji NSZZ „Solidarność” i Ojczyzny.

    Regionalne obchody rozpoczęły się o godz. 10.00  przed siedzibą Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”, gdzie stoi obelisk z tablicą „Znanym i Nieznanym Ludziom Solidarności w dowód dumy i pamięci” . Złożono kwiaty i zapalono znicze.

    Tablica „Znanym i Nieznanym Ludziom Solidarności…” umieszczona została w 2021 r. na cokole obelisku poświęconego pamięci Adama Matuszaka, który został odsłonięty 31 sierpnia 1998 r. z okazji 18 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Obelisk obecnie stoi przy ulicy Adama Matuszczaka 14, a umieszczone na nim tablice upamiętniają pierwszego przewodniczącego NSZZ „Solidarność” WSK PZL-Rzeszów oraz Znanych i Nieznanych Ludzi Solidarności w dowód dumy i pamięci w 41 rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” oraz 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

    Drugim punktem obchodów była debata pokoleniowa „O Solidarności, która zmieniła bieg historii”, zorganizowana przez Wojewodę Podkarpackiego i Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”.

    Odbyła się w sali kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, a jej prowadzącym był dr hab. Dariusz Iwaneczko, Dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie.

    Uczestnikami debaty byli  opozycjoniści, działacze NSZZ „Solidarność” z lat 80-tych ubiegłego wieku, reprezentujący różne środowiska pracownicze. Odpowiadali na pytania studentów z Koła Naukowego Powszechnej Historii Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego.

    Wśród zaproszonych na debatę gości byli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i organizacji społecznych, m.in. posłowie, marszałek, członkowie NSZZ „Solidarność”, wyróżnieni na przestrzeni lat za swoją działalność związkową.

    Zwieńczeniem obchodów była uroczysta msza św. w intencji NSZZ „Solidarność” i Ojczyzny. Odprawionej w kościele farnym koncelebrze przewodniczył bp. Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin diecezji rzeszowskiej ks. Nikodem Rybczyk wygłosił piękną homilię o wartościach solidarności:

    Bezpośrednio po mszy świętej pod krzyżem misyjnym odśpiewano hymn państwowy, odmówiono modlitwę za Ojczyznę oraz złożono kwiaty i zapalono znicze. 

    O godzinie 17.00 w kościele farnym w Rzeszowie ks. bp Jan Wątroba odprawił Mszę świętą w intencji Ojczyzny oraz za związkowców „Solidarności” – za żywych i umarłych. Po Eucharystii odbyła się także modlitwa przy krzyżu misyjnym i złożono wieńce.

    Obchodząc 42. Rocznicę powstania Solidarności nie możemy zapomnieć o jej patronie, którym ogłoszonym przez Stolicę Apostolską został bł. Ks. Jerzy Popiełuszko. Każdy z nas zna jego motto życiowe, które zaczerpnął z Pisma Świętego, a dokładnie z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. (…) Słowa, które tak bardzo ukochał bł. Ks. Jerzy Popiełuszko mocno wiążą się z innymi słowami św. Pawła z tego samego listu: „Tam, gdzie wzmógł się grzech jeszcze obficiej rozlała się łaska”. Jako ludzie solidarności pytamy się dziś samych siebie o dobro, którym mamy zwyciężać zło. Ile dobra okazujemy innym ludziom? Ile dobra okazujemy tym, którzy przeciwko nam zawinili? I wreszcie: ile dobra okazujemy samemu Chrystusowi, którego spotykamy w każdym człowieku? Chrystus w Ewangelii powie do nas: „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”. „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com