0,6 C
Rzeszów
piątek, 3 lutego, 2023
+

  W najbliższy piątek Zorza pokaże film „Śniła mi się Połonina”. Po nim spotkanie z reżyserem Robertem Żurakowskim

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W rzeszowskiej Zorzy w nadchodzący piątek – 8 lipca o godzinie 19:00 odbędzie się pokaz filmu pt. „Śniła mi się połonina” w reżyserii Roberta Żurakowskiego. Po filmie odbędzie się spotkanie z autorem filmu. Wejściówki kosztują 20 zł od osoby. To film dokumentalny o Lutku Pińczuku, założyciela Chatki Puchatka – legendarnego schroniska w Bieszczadach.

  Ludwik Pińczuk urodził się w Kunowej na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny a swoje życie związał z Bieszczadami. Legendarny ratownik górski był też twórcą i gospodarzem Chatki Puchatka. Przez dziesięciolecia to najwyżej położone w paśmie schronisko było celem turystów z całej Polski. Niestety działającego od lat 60. XX wieku budynku schroniska na Połoninie Wetlińskiej już nie ma. Pozostały po nim zdjęcia, wspomnienia i opowieści. Dokument Roberta Żurakowskiego i Małgorzaty Mielcarek powstawał przez trzy lata. Wykorzystano w nim m.in. nagrania z archiwów Telewizji Polskiej, kroniki oraz dzienniki prowadzone przez Urszulę Pińczuk.

  Chatka Puchatka, legendarne schronisko na Połoninie Wetlińskiej, w formie w jakiej pokochał ją świat, odchodzi do przeszłości. Do doliny, po pięćdziesięciu latach, schodzi też Lutek – jej budowniczy i gospodarz, bieszczadzki kowboj, ratownik, dla wielu wzór. Przez dziesięciolecia tworzył legendę Bieszczadów, by na koniec samemu stać się jej symbolem. Co stoi za fenomenem miejsca, w którym ludzie czują się wspólnotą, i postaci, która stworzyła w nim bezpieczną przystań na szczycie góry? Czy ludzka pamięć ocali ten surowy, twardy, ale pełen smaku świat dzikich Bieszczadów?

  Film dokumentalny „Śniła mi się Połonina” jest próbą rekonstrukcji odchodzącej w zapomnienie bieszczadzkiej epoki dzikich połonin. Świata turystów z gitarą, których przy ognisku łączy nie tylko miłość do górskiej przyrody, ale i potrzeba bliskości, wspólnoty. Miejscem spotkań bieszczadzkich wędrowców przez dziesięciolecia było schronisko Chatka Puchatka. Historia tego miejsca to przede wszystkim historia gospodarzy schroniska, w tym Ludwika Pińczuka, który je zbudował i przez prawie pół wieku prowadził.

  „Śniła mi się Połonina” (2022)

  Reżyseria: Robert Żurakowski

  Scenariusz: Małgorzata Mielcarek

  Produkcja: Mazurkiewicz Produkcja Filmowa

  Koprodukcja: Telewizja Polska S.A., Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, G&B Art

  Film zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com