0,9 C
Rzeszów
piątek, 3 lutego, 2023
+

  Toast z okazji rocznicy urodzin Tomasza Stańko

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Już po raz czwarty będziemy celebrować twórczość Tomasza Stańko w wyjątkowych interpretacjach wykonawców młodszego pokolenia oraz artystów, którzy mieli zaszczyt grać z Mistrzem na jednej scenie. Świętowanie rozpoczną koncerty 9 i 10 lipca – wtedy na scenie na dziedzińcu Zamku Lubomirskich pojawią się m.in. Marcin Wasilewski Trio i gościnnie znakomity norweski trębacz Nils Petter Molvær. To jednak nie koniec muzycznych atrakcji tegorocznego „Toastu”.

  • 9 – 10 lipca, 20:00, Rzeszów, koncerty – dziedziniec Zamku Lubomirskich 
  • 11 lipca, 20:00, Warszawa, koncert –  plac Defilad
  • 14 – 16 lipca, Rzeszów, Hotel Prezydencki – Warsztaty wokalne z Malwiną Pasternak
  • 16 lipca, 18:00,  Rzeszów, koncert –  Rzeszowskie Piwnice
  • 17 lipca, 17:00, Rzeszów, koncert – scena przy Fontannie Multimedialnej
  • 24 lipca, Rzeszów, koncert – Sala Polska Hotelu Bristol

  Ostatnia płyta Tomasza Stańko „DecemberAvenue” była dedykowana m.in. pamięci Bruno Schulza, polskiego pisarza i malarza żydowskiego pochodzenia, który żył i tworzył w leżącym obecnie na Ukrainie Drohobyczu. W 2022 r. przypada 80. rocznica urodzin Tomasza Stańko (11 lipca), a dzień później 130. rocznica urodzin Bruno Schulza. 2022 rok to również 80. rocznica tragicznej śmierci pisarza z rąk hitlerowców (19 listopada). Rok, w którym w Rzeszowie na świat przyszedł Tomasz Stańko, był także rokiem przedwczesnej, tragicznej śmierci wybitnego pisarza i malarza. Kilka dat splata się symbolicznie w 2022 roku i łączy ze sobą Tomasza Stańko i Bruno Schulza, którego twórczością inspirował się muzyk.

  Z tej okazji zostaną wykonane utwory z ostatniej płyty Tomasza Stańko „DecemberAvenue” oraz z płyty „Polin” przeplatane czytanymi fragmentami „Sanatorium pod klepsydrąBrunona Schulza w interpretacji rzeszowskiego aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Michała Chołki. Koncert będzie również symbolicznie nawiązywał do kultury żydowskiej społeczności tak licznie obecnej w Rzeszowie na przestrzeni wieków.

  Tata wielokrotnie powtarzał, że czuje się spełniony. Śmierć traktował jako naturalny element cyklu życia i taką też mądrość chciał podarować swoim fanom. Dlatego chcemy go wspominać w atmosferze radości, celebrując jego życie i sztukę, w otoczeniu artystów, na których wywarł wpływ i których przez lata inspirował. Dokładnie tak, jak on by sobie tego życzył.

  Anna Stańko, córka i założycielka Fundacji im. Tomasza Stańko
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com