10 C
Rzeszów
piątek, 12 sierpnia, 2022
+

  Kreatywne i cyfrowe wsparcie dla instytucji kultury

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W poniedziałek 27 czerwca w Rzeszowskich Piwnicach odbyło się spotkanie „Kreatywne i cyfrowe rozwiązania wsparciem dla Instytucji Kultury ‑ dobre praktyki projektu SACHE” zorganizowane przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. we współpracy z Estradą Rzeszowską.

  Spotkanie było częścią działań mających na celu wdrożenie na poziomie regionalnym rozwiązań i narzędzi wypracowanych w ramach międzynarodowego projektu „SACHE”, wspierających akcelerację kreatywnej przedsiębiorczości wokół instytucji kultury, a także wspólnych przedsięwzięć instytucji kultury z praktykami i MŚP reprezentującymi branże kreatywne i IT.

  W Rzeszowskich Piwnicach zebrali się m.in. przedstawiciele firm i organizacji sektora kreatywnego oraz instytucji kultury województwa podkarpackiego i Miasta Rzeszowa prezentując przedsięwzięcia łączące potencjał sektorów kultury i kreatywnych z wartością jaką niesie dziedzictwo kulturowe regionu, w tym korzyści wynikające z otwarcia się instytucji kultury na nowoczesne technologie, a także na współtworzenie rozwiązań, produktów czy też usług we współpracy z sektorem kreatywnym i IT.

  O inspiracjach dziedzictwem kulturowym, potrzebie współpracy twórców, instytucji kultury, organizacji pozarządowych, firm kreatywnych i samorządów, o konieczności wzajemnego inspirowania się dla skutecznej promocji dziedzictwa kulturowego i potencjału regionu, a także dla rozwoju lokalnych podmiotów mówiła podczas spotkania Pani Justyna Wesołowska z Fundacji Artystycznej GAMON. Pani Justyna znana w regionie projektantka ubiorów inspirowanych kulturą lasowiacką, współorganizatorka wielu projektów i imprez tematycznych, zaangażowana we wspieranie młodych lokalnych talentów była także uczestniczką akcji pilotażowej projektu „SACHE”, w ramach której od etapu spotkań matchingowych przy współpracy z podmiotami z branży kreatywnej pracowała nad rozwojem 2 projektów swego autorstwa.

  Przykładem aktywnej instytucji kultury otwartej na nowoczesne technologie, a także współpracę ze środowiskami twórców i podmiotów działających w obszarze kreatywnym jest Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, którego działania przedstawili podczas spotkania Pan Marek Gruchota – Dyrektor, Pani Roksana Bąk oraz Pani Izabela Wrzosek–Wermińska. Przedstawiciele MDK w Stalowej Woli zaprezentowali m.in. multimedialną wersję godek lasowiackich, a także opowiedzieli o działaniach pracownii multimedialnej MDK prowadzonych we współpracy z Panem Marcinem Janem Turek-Grzybowskim ze Stowarzyszenia Kodarium.

  W trakcie spotkania Pani Joanna Dul-Cichy zaprezentowała Rzeszowskie Piwnice jako przykład interaktywnej instytucji kultury działającej w Rzeszowie, która wiele zyskała w oczach odwiedzających ją turystów dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii. Interaktywne rozwiązania i unowocześnienie Rzeszowskich Piwnic zwiększyło także zainteresowanie zewnętrznych podmiotów wykorzystaniem potencjału tej przestrzeni do organizacji wielu ciekawych lokalnych i regionalnych wydarzeń. Dzięki wdrożeniu tych rozwiązań  Rzeszowskie Piwnice to obecnie miejsce nowoczesne, przyjazne twórcom i kreatywnym środowiskom.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -