10,3 C
Rzeszów
piątek, 12 sierpnia, 2022
+

  Bezpieczny wypoczynek nad Jeziorem Solińskim

  Polecamy

  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Nie masz planów na ten weekend? Koniecznie przyjedź z całą rodziną nad Solinę. W tę sobotę 2 lipca, o 10 rozpocznie się piknik na terenie zapory solińskiej. Można będzie między innymi zobaczyć, jak wygląda dokładnie praca ratowników. Prowadzony będzie też kurs pierwszej pomocy. Odbędą się także pokazy ratowniczego kunsztu podczas symulowanej akcji. Na uczestników będzie czekało mnóstwo atrakcji, w tym także wiele gier i zabaw dla dzieci. Cała impreza potrwa do godz. 18:00. Na terenie zapory ustawione zostaną stoiska służb, które w czasie letniego wypoczynku dbają o nasze bezpieczeństwo.

  Całe wydarzenie odbędzie się na jednej z największych atrakcji turystycznych województwa podkarpackiego. Zwiedzanie Zapory Solińskiej to obowiązkowy punkt w wakacyjnych planach każdego odwiedzającego ten piękny zakątek naszego regionu.

  Najwyższa zapora w Polsce to także doskonały punkt obserwacyjny, z którego będzie można śledzić podczas pikniku pokazy ratownictwa wodnego. Na jej terenie zapoznamy się także z zasadami udzielenia pierwszej pomocy, nie zabraknie też możliwości zdobycia wiedzy nt. funkcjonowania różnego rodzaju służb i formacji, takich jak: Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna, Policja, Wojska Obrony Terytorialnej, Straż Graniczna oraz Bieszczadzki Oddział Pogotowia Ratunkowego. Podczas pikniku zaprezentują techniki działań ratowniczych na akwenach oraz sprzęt na co dzień wykorzystywany przez strażaków nurków.

  Wielu nazywa Zalew Soliński „bramą Bieszczad” – i słusznie – bo stąd już tylko kilkadziesiąt kilometrów dzieli nas od najwyższych szczytów tego pasma. Dlatego na pikniku nie może zabraknąć ratowników Grupy Bieszczadzkiej GOPR, którzy zaprezentują swój sprzęt, wykorzystywany do poszukiwań górskich.

  Wciąż brakuje powszechnej wiedzy na temat odpowiedzialnego korzystania z numeru alarmowego 112. Również w tę sobotę będzie okazja do tego, aby porozmawiać z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego o tym, jak właściwie zareagować w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

  Bardzo często będąc pod wpływem alkoholu i pływając w miejscach do tego nieprzeznaczonych, narażamy się na niebezpieczeństwa związane z utonięciem. Wystarczy stosować się do kilku zasad, aby z wakacji wrócić tylko z dobrymi wspomnieniami.

  „Wypoczynek nad wodą ma stanowić dla nas źródło zabawy i wspaniałych wspomnień. Nie możemy jednak zapominać, że aby tak się stało, musimy pamiętać o bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich. Niestety każdego roku zbyt wiele osób nie wraca do domu. Skorzystajmy z nadchodzącej okazji, aby zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, aby porozmawiać z przedstawicielami służb, których doświadczenie i wiedza pozwoli nam uniknąć zagrożeń. Gorąco zapraszam Państwa do udziału w pikniku na Zaporze Wodnej w Solinie” – mówi wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

  W związku z akcją „Bezpieczne wakacje” na terenie naszego regionu organizowane są działania prewencyjne, edukacyjne oraz przedsięwzięcia kontrolne przez służby, inspekcje i straże odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa. Ponadto wzmożone działania profilaktyczno-kontrolne wykonuje Państwowa Straż Pożarna, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego oraz Podkarpacki Państwowy Inspektor Sanitarny.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -