poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Otwarto nowe multimedialne centrum w zamku w Łańcucie!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W czwartek, 23 czerwca uroczyście otwarto Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego, mieszczące się w zamku w Łańcucie. Imponujące wrażenie robi zamontowana instalacja, imitująca prawdziwy lot balonem Jana Potockiego. Zwiedzający mogą obejrzeć też liczne prezentacje interaktywne, mappingi, urządzenia holograficzne. Na piętrze znajdują się sale poświęcone prawiekom Łańcuta i pierwszym właścicielom. Można poznać historie związane z kulturą stołu, życiem codziennym, podróżami, strojami kobiecymi oraz balami. Odwiedzający zamek goście poznają m.in. tajniki zamkowej kuchni a nawet będą mogli zatańczyć menueta na multimedialnej podłodze, wzorowanej na posadzce z Sali Balowej łańcuckiej rezydencji!

  Łącznie, na remonty na zamku, w ostatnim czasie przeznaczono 60 milionów zł. Muzeum otrzymało środki na taką inwestycję z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

  Prof. Piotr Gliński, tak ocenił przeznaczenie funduszy oraz inwestycję na łańcucki zamek: „Nie mogę pominąć także zakupów zabytków dokonywanych przez Muzeum, które – stwierdzam to z ogromną satysfakcją – zrealizowane zostały także przy zaangażowaniu budżetu resortu kultury. Poprawa infrastruktury i rozbudowa ekspozycji muzealnej znakomicie przekłada się na wzrost liczby zwiedzających – tak z Polski, jak i z zagranicy.”

  Z kolei wicepremier tak podsumował działania związane z wybudowaniem w zamku multimedialnego centrum: „Dzięki szeroko zakrojonym pracom remontowo-konserwatorskim i budowalnym Muzeum-Zamek w Łańcucie wzbogacił się o nowoczesne przestrzenie ekspozycyjne w Oranżerii i Ujeżdżalni. Bogaty program edukacyjny przygotowany przez specjalistów z Muzeum umożliwi zwiedzającym w każdym wieku zapoznanie się różnorodnymi tradycjami domu arystokratycznego, kultywowanymi w minionych wiekach.”

  Innowacje zrealizowano w dwóch budynkach – Oranżerii oraz Ujeżdżalni, należących do zespołu zamkowo-parkowego w Łańcucie, które znajdują się na liście Pomników Historii. Na miejscu tych dwóch obiektów powstał jeden, przekształcony w Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. W Oranżerii można przenieść się w czasy Jana Potockiego i w wirtualnym wymiarze uczestniczyć w życiu codziennym oraz odświętnym mieszkańców łańcuckiego pałacu. Z kolei w Powozowni czeka największa w Polsce wystawa pojazdów konnych prezentowana na dwóch poziomach ekspozycyjnych.

  Całe multimedialne centrum ma wspaniałą misję, przekazać nie tylko młodym, ale też tym starszym w ciekawy, interesujący i przede wszystkim nowoczesny sposób, kulturę, życie codzienne, historię i tradycję naszych dalekich przodków. Dzięki wyremontowanym obiektom, będzie można przetrzeć szlaki, którymi niegdyś przechodzili właściciele tego miejsca oraz ich służba. Przyjeżdżając do Łańcuta, poznasz w zamku ich życie codzienne, modę, kuchnię, zwyczaje, rozrywkę, obyczaje, dawną etykietę, stroje.

  Zamek w Łańcucie powstał w 1629–1642 i zamieszkiwał w nim na początku Stanisław Lubomirski, krakowski wojewoda. W XVII w. obiekt ten był uważany za jedną z piękniejszych siedzib magnackich w Europie. Z kolei dzisiaj należy on do najcenniejszych zespołów rezydencjonalnych w Polsce o szczególnym kulturalnym znaczeniu. Obok zamku rozpościera się też park, zaprojektowany w angielskim stylu. Warto dodać, że w podziemiach zamku znajdowała się niegdyś luksusowa łaźnia rzymska, sauna, wanna, urządzenia do elektroterapii oraz sale gimnastyczne.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com