17 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
+

  Jesteś fanem muzyki organowej? Wybierz się na festiwal do Leżajska!

  Polecamy

  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Organizatorzy XXXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej przygotowali niezwykłe muzyczne widowisko, na którym nie może zabraknąć szczególnie Ciebie. Całe wydarzenie odbędzie się w dniach 20, 27 czerwca, 11, 18, 25 lipca, a także 1 oraz 8 sierpnia. Na imprezie nie zabraknie wybitnych wirtuozów, chórów czy pojedynczych solistów. Będzie można posłuchać muzyki granej na harfie, organach oraz fortepianie. Wybierając się na festiwal, masz niepowtarzalną okazję posłuchać wielu mistrzów, grających na różnych instrumentach. W programie nie zabraknie solistów, tercetów, kwartetów czy chórów. Jeśli tylko masz wolny czas, wybierz się do Leżajska.   

  Całe wydarzenie rozpocznie koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w niedzielę 19 czerwca o godzinie 21:00 na Placu Mariackim przed bazyliką. Będzie można posłuchać między innymi „Bogurodzicę”, czy też utwory autorstwa Stanisława Moniuszki.

  20 czerwca rozbrzmi swoją muzyką Józef Serafin, grając na organach. Przygotował muzykę poważną Jana Bacha, a także słynną „Ave Maria”. W tym samym dniu pokaże się także „Jerycho” – zespół muzyki dawnej. Zagrają wiele różnych pieśni sakralnych.  

  Z kolei 27 czerwca swój program przygotował Bogdan Narloch, grając na organach. Zaprezentuje się również Krakowskie Trio Stroikowe, wykonując utwory popularnych ikon muzyki klasycznej, na przykład Mozarta czy Bacha.

  4 lipiec upłynie pod znakiem muzyki granej na organach, wykonawcy Arkadiusza Bialicy. Pokaże się również Kwartet smyczkowy – Żeleński String Quartet, razem z zaprezentowanymi utworami Bacha czy Moniuszki.

  W kolejnym koncercie planowanym na 11 lipca zagra Julian Gembalski na organach oraz Zespół Ultra Musicam pod kierownictwem Karola Lipińskiego – Brańki. Będzie można posłuchać wspaniałych aranżacji m.in. Vivaldiego.

  18 lipca zagra Roman Perucki w części organowej oraz Monika Paluch, która przygotuje swoje piosenki na fortepianie.

  25 lipca gościć będziemy niezwykłego wirtuoza z Czech. Jaroslav Tuma wziął się za Bacha i przygotuje utwory bazując na poważnej muzyce z okresu barokowego. Jadwiga Sakakibara śpiewająca sopranem, zaśpiewa do akompaniamentu Mariusza Drzewickiego, który będzie grał na fortepianie na przykład Chopina oraz Moniuszki.  

  1 sierpień upłynie nam pod muzyką Tomasza Głuchowskiego, który zdecydował się zagrać na przykład Bacha. Swoje aranżacje zaprezentuje w tym dniu także Capella Thoruniensis razem z Filipem Wroniszewskim oraz Maciejem Śmietańskim grających na altówce.

  Cały festiwal zakończy się 8 sierpnia muzyką wykonywaną przez Jakuba Woszczalskiego oraz AchDuo na gitarze oraz szarfie, wykorzystując utwory autorstwa Chopina.

  Wszystkie koncerty oprócz tego pierwszego odbędą się na wakacjach w każdy poniedziałek od godziny 19:00 w Bazylice OO. Bernardynów. Wstęp jest bezpłatny.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -