sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Rzeszowska Straż Pożarna ma 150 lat

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W tym roku rzeszowska straż pożarna obchodzi 150-tą rocznicę jej powstania. Z tej okazji Komenda Miejska PSP w Rzeszowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Pod Skrzydłem Anioła” zaplanowała szereg wydarzeń jubileuszowych, które rozpocznie wystawa plenerowa sprzętu i umundurowania strażackiego w Muzeum Techniki i Militariów przy ul. Kochanowskiego 19 w Rzeszowie. Jej otwarcie odbyło się 4 maja 2022 roku.

  28 lipca 1872 r. Rada Miasta w Rzeszowie powołała Ochotniczą Straż Ogniową.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Statut precyzował, strażakiem mógł zostać mężczyzna po ukończeniu 16 roku życia, musiał być silny, zdrowy i „wzorowych obyczajów”. Pierwszym naczelnikiem straży był Stanisław Zaręba Skrzyński, właściciel dóbr Staroniwa. Straż Ogniowa liczyła wówczas 40 druhów podzielonych na 4 oddziały: bezpieczeństwa, ratunkowy, dostarczania wody i obsługi sikawek – opowiedział historię straży Rafał Białorucki, regionalista.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Z okazji jubileuszu strażacy rozpoczęli społeczną zbiórkę starych zdjęć przedstawiających ich historię. Fotografie zostaną pokazane w powstającym wydawnictwie.

  Komenda Miejska PSP w Rzeszowie do swojej akcji zaprosiła Muzeum Okręgowe w Rzeszowie oraz Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa. Inicjatywa jest otwarta dla innych instytucji, stowarzyszeń, a także osób prywatnych. Komenda liczy na pomoc i zaangażowanie pasjonatów pożarnictwa z całego regionu. 

  Po 1918 r. większość jednostek, dysponowała sprzętem typowym dla ówczesnych możliwości i stanu techniki. Wozy były ciągnione przez konie, a sprzęt zgromadzony był przy ulicy Mickiewicza 10. Była tam szopa murowana bez posadzki, kryta gontem, z pięcioma bramami wjazdowymi, stajnia murowana na dwie pary koni.

  W okresie okupacji niemieckiej rzeszowscy strażacy mieli swoją siedzibę w Ratuszu, później przy ulicy Mickiewicza 12. W 1920 roku naczelnikiem miejskiej straży został lwowiak Paweł Wieroński. Obok gaszenia pożarów strażacy kontrolowali kominy, zbierali placowe na targowicy, a sześciu z nich pełniło funkcję strażników miejskich. Spisywali zwierzęta i sklepy, sprawdzali zameldowanie, kontrolowali wywóz śmieci, kierowali ruchem.

  We wrześniu 1939 roku strażacy gasili pożary po nalotach na miasto. Po czym zarządzono ewakuacje władz miejskich. Razem z nimi w pierwszych dniach września Rzeszów opuścili strażacy wraz ze sprzętem udając się na wschód.

  fot. Kurier Rzeszowski

  W 1941 roku przybył do Rzeszowa nowy komendant Stanisław Komorowski, były wykładowca szkoły pożarniczej i obrońca elektrowni warszawskiej porucznik. Zorganizował w Rzeszowie komórkę strażackiej konspiracji „Skała”. Jej działalność i współpraca z AK nie zostały do dnia dzisiejszego udokumentowane i opisane.

  W podziękowaniu za postawę strażaków społeczeństwo ufundowało straży sztandar projektu Zdzisława Krygowskiego, wyhaftowany przez Bronisława Pysza z Błażowej, a wręczony 26 listopada 1946 roku.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com