wtorek, 16 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Wielki Czwartek w katedrze rzeszowskiej

  Polecamy

  Antonina Czartoryska
  Antonina Czartoryska
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Wielki Czwartek, w Kościele katolickim sprawuje się dwie liturgie: przed południem Msze Krzyżma, a wieczorem Msze Wieczerzy Pańskiej. Wieczorna liturgia rozpoczyna Triduum Paschalne.

  W tym roku podczas Mszy Krzyżma przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś w koncelebrze wzięli udział bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski oraz 179 kapłanów z całej diecezji. W Eucharystii wzięli również udział licznie zebrani ministranci, lektorzy, animatorzy, ceremoniarze, członkowie scholi parafialnych i dziewczęcej służby maryjnej.

  Homilia, która była wygłoszona przez bp. Jana Wątrobę była refleksją na temat sakramentów kapłaństwa i Eucharystii, które są ze sobą ściśle złączone.

  „Bogu chodzi o miłość, której źródłem jest On sam, a nie nasze wyobrażenie o miłości czy nasze osobiste odczucia, doznania” – mówił bp Jan Wątroba

  Podczas Eucharystii księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie składane w dniu święceń. Dokonano również poświęcenia krzyżma, oleju chorych oraz oleju katechumenów, które będą używane przy udzielaniu sakramentów przez najbliższy rok.

  Wieczorem w kościołach Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne. Ta uroczysta Msza św. jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. W wielu kościołach po homilii ma miejsce obrzęd umycia nóg. Przypomina to gest Chrystusa i wyraża prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć. Po Mszy św. rusza procesja do tzw. ciemnicy, gdzie przeniesiony jest Najświętszy Sakrament. Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusu, świec i wszelkich ozdób.

  Fot. Małgorzata Ryndak

  Źródło: Diecezja Rzeszowska

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com