czwartek, 23 maja, 2024
spot_img
+

  Wernisaż w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

  Polecamy

  Antonina Czartoryska
  Antonina Czartoryska
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza na wernisaż wystawy Krzysztofa Neuberga „Moje szkolne lapidarium”.

  Termin: 21 kwietnia (czwartek) o godzinie 18:00.

  Ekspozycja prac potrwa do 18 maja br.

  Wstęp wolny.

  Od autora:

  Wiele lat temu udało mi się przypadkowo, dzięki pewnej życzliwej osobie, uratować przed zniszczeniem pokaźną ilość przedwojennych szkolnych dokumentów. Ocalałe przed makulaturową zagładą, stały się wówczas – jak pamiętam – pasjonującą lekturą na długie jesienne wieczory. Zaowocowały też pomysłem poszukiwania podobnych tego typu materiałów z obszaru byłej Galicji, ale nie tylko.

  Były to poszukiwania połączone zwykle z innymi moimi zainteresowaniami, wymagającymi szperackich wędrówek po antykwariatach, giełdach staroci, zaglądania do starych szuflad i pudeł. I chociaż nie udało się stworzyć – jak początkowo planowałem – zwartej tematycznie, uporządkowanej kolekcji to powstał całkiem spory zbiór różnorodnych szkolnych artefaktów.

  Wybrane na wystawę obiekty: książki, czasopisma, ryciny, dokumenty, zdjęcia i pamiątki rodzinne, ułożone zostały w kilka grup tematycznych, ale bez specjalnego rygoru. Nie miała to być bowiem metodyczna prezentacja historii dawnego szkolnictwa i oświaty.

  Szkolny anturaż (stare fotografie odgrywają tu jedną z głównych ról) był niejako pretekstem do przedstawienia w bardzo osobistej wizualnej formie opowieści o świecie, którego już nie ma. Czas i przemijanie to ślady prowadzące przez „Moje szkolne lapidarium”. Podążajmy za nimi nieśpiesznie.

  Krzysztof Neuberg

  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com