17,3 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
+

  Patricia Mitro Liderką Równości 2022 w województwie podkarpackim

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Patricia Mitro – przewodnicząca Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet oraz przewodnicząca Rzeszowskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Miasta Rzeszowa została uhonorowana tytułem Liderki Roku 2022 na Podkarpaciu przez Ambasadę Wielkiej Brytanii, Forbes Women oraz Kongres Kobiet.

  Pierwsza  edycja plebiscytu 16 Liderek Równości zakończyła się Finałową Galą, która odbyła się w Warszawie 26 marca 2022 br. Wybrano 16 Liderek Równości  po jednej z każdego województwa i  trzy  ogólnopolskie Liderki Równego Biznesu.

  Wyróżnienie tak zacnym tytułem to dla mnie ogromny zaszczyt i wdzięczność. Od 12 lat działam społecznie na rzecz kobiet i z kobietami wierząc w ich moc i siłę sprawczą. Takie wydarzenia jak to i wspaniała Gala z liderkami z całej Polski dodają jeszcze więcej wiary, marzeń i motywacji. – powiedziała Patricia Mitro.

  Plebiscyt został zorganizowany przez Ambasadę Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce oraz Stowarzyszenie Kongres Kobiet, we współpracy z British Council. Magazyn Forbes Women objął Plebiscyt patronatem medialnym.

  Wspólnie z Kongresem Kobiet i Forbes Women stworzyliśmy tę nagrodę, aby uhonorować osiągnięcia lokalnych liderek. Szczególnie ważne jest to, że projekt wyróżnia kobiety ze wszystkich województw w Polsce, zarówno z terenów miejskich jak i wiejskich. Laureatki to kobiety, które inicjują zmianę i pomagają tworzyć lepszą rzeczywistość dla przyszłych pokoleń. – podkreśliła Pani Ambasador Anna Clunes.

  ZDJĘCIE

  Równość kobiet i mężczyzn, to kluczowy element społeczeństwa obywatelskiego – powiedziała podczas Gali Prof. Małgorzata Fuszara, Przewodnicząca Rady Stowarzyszenia Kongres Kobiet. Należy ją rozumieć, jako zasadę zgodnie z którą wszystkie osoby, niezależnie od płci, powinny być traktowane jednakowo, mieć takie same prawa i możliwości.

  Uczestniczki Plebiscytu to liderki. Organizują wydarzenia i szkolenia antydyskryminacyjne, aktywizują zawodowo inne kobiety, przeciwdziałają wykluczeniu osób ze społeczności LGBT+, osób z niepełnosprawnościami, migrantów i działają na rzecz wyrównania  płac kobiet i mężczyzn za taką samą pracę. Są wśród nich badaczki herstorii i edukatorki, prawniczki, sołtyski, założycielki stowarzyszeń i organizacji kobiecych.

  Proces wyboru składał się z dwóch etapów.  Komitet Selekcyjny z udziałem Pełnomocniczek Stowarzyszenia Kongres Kobiet i Ambasady Brytyjskiej w Warszawie wskazał po dwie kandydatki do tytułu Liderki Równości z każdego województwa. Ostateczny wybór należał do Jury z udziałem Pani Ambasador Brytyjskiej w Polsce Anny Clunes, a także przedstawicieli i przedstawicielek Ambasady Brytyjskiej, Stowarzyszenia Kongres Kobiet oraz magazynu Forbes Women. Jury wyróżniło również Liderki Równego Biznesu, kobiety prowadzące własne firmy, które wspierają inne kobiety poprzez m.in. wprowadzenie dobrych praktyk i polityk zapewniających równość płac, szans i awansu.

  Kluczowym kryterium wyboru na obu etapach był realny wpływ na otoczenie w działaniach na rzecz równości płci oraz innowacyjność tych działań. Plebiscyt pokazał jak wiele jest kobiet  aktywnie zaangażowanych  w swojej lokalnej społeczności w propagowanie równości płci, niedyskryminacji i inkluzywności.

  Na zakończenie Gali odbyła się debata pt. Kobieca siła w społeczeństwie obywatelskim, którą poprowadziła prof. Magdalena Środa. Wzięły w niej udział nagrodzone Liderki Równości:  Bogumiła Burda, Agnieszka Czmyr-Kaczanowsa, Ewa Kamińska-Bużałek, Karolina Kędziora,  Lidia Makowska, Katerina Zavizhenets.

  Nagrody dla laureatek w postaci kursu języka angielskiego na wybranym poziomie zapewnił British Council. Uroczystość poprowadziła Aleksandra Karasińska – redaktorka naczelna Forbes Women.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -