sobota, 27 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Nowy standard Telewizji Naziemnej DVB-T2/HEVC

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Od poniedziałku 28 marca województwa dolnośląskie i lubuskie zostały przełączona na DVB-T2/HEVC, nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. W kwietniu, maju i czerwcu wdrożą go kolejne województwa. Jak wynika z badań Krajowego Instytutu Mediów – wciąż 1,7 mln gospodarstw domowych, które odbierają telewizję naziemną, nie wie o planowanych zmianach. To oznacza, że ssą one zagrożone utratą sygnału telewizyjnego. Nie każdy telewizor będzie odbierał w nowym standardzie.

    To będzie oznaczało więcej kanałów dla nas, ale także lepszą jakość odbioru, lepszy dźwięk i obraz. W kwietniu, maju i czerwcu kolejne części Polski będą dołączane do systemu DVB-T2/HEVC – mówi Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.

    W naziemnej telewizji cyfrowej działają cztery ogólnopolskie multipleksy (MUX-y), czyli pakiety cyfrowe zawierające określoną liczbę programów. Proces przenoszenia ich z DVB-T na nowy standard nadawania rozpoczął się 28 marca. W pierwszej kolejności zmiany nastąpiły w województwie dolnośląskim i lubuskim. Za miesiąc dołączą do nich województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie. Z kolei 23 maja na nowy sygnał przejdą łódzkie, śląskie, opolskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie, a 27 czerwca – mazowieckie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubelskie.

    Trzeba sprawdzić, najlepiej na stronie www.telewizjanaziemna.pl czy odbiornik, który posiadamy może odbierać system DVBT2/HEVC. Jeśli nie można uzyskać dopłatę 100 zł do dekodera, a 250 zł do telewizora.

    Zmiana dotyczy wyłącznie naziemnej telewizji cyfrowej czyli 31% z 12 mln gospodarstw domowych. W tej chwili jeszcze 1,7 mln gospodarstw nie wie o tej zmianie i przypuszczalnie większość z nich dowie się o tym poprzez utratę sygnału i możliwości odbioru.

    Z uwagi na tę sytuację 24 marca Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek MSWiA wydał decyzję, że MUX-3, na którym znajdują się programy Telewizji Polskiej, m.in. TVP1, TVP2, TVP Info, czasowo utrzyma dotychczasowy standard nadawania. Będzie mogła zmienić standard nadawania w dowolnie wybranym przez siebie terminie do końca 2023 roku, po wcześniejszym uzyskaniu nowych pozwoleń radiowych. W przypadku zmiany standardu z DVB-T na DVB-T2 dla multipleksów MUX 1, MUX 2 i MUX 4 harmonogram pozostaje bez zmian.

     

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com