sobota, 27 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Spotkanie z ks. Bonieckim w ramach 3. edycji cyklu „W labiryncie świata”

    Polecamy

    Monika Służały
    Monika Służały
    Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    30 marca, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wspólnie z Fundacją Tygodnika Powszechnego oraz Klasztorem Ojców Dominikanów w Rzeszowie otworzy III edycję cyklu „W labiryncie świata”. Na spotkanie złoży się projekcja filmu „xABo: Ksiądz Boniecki” oraz rozmowa z gośćmi, którymi będą ksiądz Adam Boniecki.

    Wykład pt. „O życiu i nadziei” odbędzie się 30 marca 2022 roku, w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 17.00. Warunkiem udziału w wydarzeniu będzie okazanie organizatorom przy wejściu na teren Filharmonii biletu wstępu. Po spotkaniu zainteresowane osoby będą mogły nabyć książki autorstwa ks. Bonieckiego.

    Adam Boniecki

    Polski prezbiter rzymskokatolicki i publicysta, generał zakonu marianów w latach 1993–1999, w latach 1999–2011 redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, oraz Aleksandra Potoczek – reżyserka filmowa, autorka filmu „xABo: Ksiądz Boniecki”. Wydarzenie poprowadzi Anna Goc, autorka książki „Boniecki. Rozmowy o życiu”.

    O czym opowiada film „xABo: Ksiądz Boniecki” ?

    Tytuł dokumentu „xABo: Ksiądz Boniecki” jest znaczący. „xABo” rozszyfrowuje się jako inicjały używane przez księdza Adama Bonieckiego w „Tygodniku Powszechnym”. Po nałożeniu na ks. Bonieckiego zakazu przez zwierzchników kościelnych było to jedyne miejsce, w którym Ksiądz mógł publikować swoje teksty. Ale zakaz publicznych wypowiedzi przyczynił się także do nasilenia aktywności duchownego w terenie (ponad 200 spotkań z czytelnikami rocznie). Dokumentalny film „xABo: Ksiądz Boniecki” to intymny portret człowieka, który mimo osiągnięcia sędziwego wieku nadal jest aktywnym członkiem Kościoła, żywo zajmującym się jego kondycją. Dokument pokazuje głównego bohatera przemierzającego rodzimy kraj w poszukiwaniu zagubionych dusz, by udzielić im pomocy w pełnej życzliwości i zrozumienia rozmowie. Bohater filmu dzieli się również z widzami swoimi doświadczeniami i refleksjami.

    Wyróżniania dla filmu

    Do tej pory film otrzymał wiele ważnych nagród, m.in.: Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Flahertiana” w Perm oraz Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2020. Produkcja powstała pod auspicjami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jako partnera głównego.

    Po projekcji filmu nastąpi rozmowa z gośćmi spotkania, a tuż po niej Paneliści odpowiedzą na pytania publiczności. Treść pytań do naszych Gości można przesłać mailem na adres: bow@wsiz.edu.pl lub zadać w trakcie wydarzenia.

    O cyklu „W labiryncie świata

    „W labiryncie świata” to cykl paneli dyskusyjnych organizowany przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie. Projekt realizowany jest we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”. Pierwsza edycja tego cyklu odbyła się w roku akademickim 2018/2019. Naszymi Gośćmi byli do tej pory między innymi: ks. abp. Grzegorz Ryś, o. Ludwik Wiśniewski OP, prof. Aleksander Hall oraz Szymon Hołownia.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com