środa, 1 maja, 2024
spot_img
+

    Rzeszów otrzymał 30 tysięcy złotych nagrody za aplikację pomagającą chronić klimat

    Polecamy

    Kinga Skowron
    Kinga Skowron
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Rzeszów wziął udział w 48-godzinnym Klimatonie dla Miast organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Stolica Podkarpacia znalazła się wśród czterech zwycięskich miast. Zaproponowała stworzenie narzędzi pomagających w ochronie przed zagrożeniami klimatycznymi.

    W wydarzeniu, które odbyło się w miniony weekend uczestniczyło 30 zespołów programistów. Ich zadaniem było przygotowanie narzędzi informatycznych pomagających w rozwiązaniu problemów zaproponowanych przez miasta. Rzeszów zaproponował stworzenie aplikacji do mapowania zagrożeń klimatycznych. W odpowiedzi zespół nazwany Connected Life opracował prototyp platformy Connected City, która została najwyżej oceniona przez jurorów klimatonu. Narzędzie bazuje na otwartych danych miejskich takich jak zaludnienie Rzeszowa, lokalizacjach instytucji oświaty, położeniu jednostek OSP, pomiarów czujników jakości powietrza oraz innych dostępnych w mieście sensorów. Mapa umożliwi wyświetlanie wszystkich istniejących w Rzeszowie zagrożeń zgłaszanych przez mieszkańców w celu sprawnego zarządzania miastem.

    – Nasze rozwiązanie zostało zakwalifikowane do najlepszej czwórki. Dzięki temu miasto otrzyma od organizatorów konkursu 30 tysięcy złotych. To pieniądze, które zostaną spożytkowane na dalszą pracę zespołu programistów. Przez najbliższe trzy miesiące jego członkowie będą dopracowywać stworzone podczas Klimatonu narzędzia

    – mówi Sławomir Świder, zastępca dyrektora Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszów.  

    Efektem pracy zespołu programistów będzie aplikacja webowa, przy pomocy której mieszkańcy będą mogli zgłaszać zagrożenia dotyczące m.in. jakości powietrza i retencji wody. Ich zgłoszenia będą sprawdzane przez odpowiednie służby oraz weryfikowane z odczytami czujników, których zadaniem jest kontrola jakości powietrza i poziomu wody. 

    – Wszystkie duże, nowoczesne miasta na świecie korzystają z takich rozwiązań. Bardzo mi zależy, aby Rzeszów także stosował nowe technologie i korzystał z wiedzy mieszkańców. Gratuluję programistom, którzy stworzyli te narzędzia i liczę, że podobnych będzie w mieście więcej. Stawiamy na nowoczesne technologie i chcemy jak najszerzej włączyć rzeszowian w zarządzanie miastem

    – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

    Obok Rzeszowa finałową czwórkę stworzyły Gniezno (monitoring wody i odprowadzanych ścieków), Rybnik (analiza mobilności w transporcie publicznym) i Wrocław (zwiększenie bezpieczeństwa aktywnej mobilności uczniów).

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com