sobota, 18 maja, 2024
spot_img
+

  Uczniowie rzeszowskich szkół odkrywali historię Żydów w Rzeszowie – projekt ,,Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Uczniowie rzeszowskich szkół średnich wzięli udział w realizacji projektu ,,Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”. Jego celem było przybliżenie młodym historii żydowskich rodzin, mieszkających w Rzeszowie. Stali się asystentami przedstawicieli rodzin żydowskich, udzielając pomocy w odnalezieniu informacji o ich przodkach.

  Uczniowie rzeszowskich szkół średnich: DLUR, I LO, IV LO oraz
  przedstawiciele 6 dawnych żydowskich rodzin z Rzeszowa (USA, Izrael, Francja) wzięli udział w realizacji projektu ,,Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, który polegał na badaniu historii Żydów mieszkających w Rzeszowie.

  Materialne ślady żydowskiej obecności w Rzeszowie są rzadkie i niepozorne, ale świadomości wspólnej historii we współczesnej  pamięci miasta brakuje chyba jeszcze bardziej, niż pamiątkowych tablic. I stąd pomysł na projekt „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”. Przeszłość wciąż jest  dla nas ważna, a żeby zrozumieć stratę, jaką ponieśliśmy, chcemy lepiej poznać to, co minęło

  – wyjaśniają organizatorzy.

  Projekt „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów” polegał na odkrywaniu historii rzeszowskich żydowskich rodzin miasta przez jego współczesnych polskich mieszkańców. Na całym świecie żyją osoby, których przodkowie – już coraz rzadziej rodzice, a częściej dziadkowie oraz pradziadkowie – byli rzeszowianami. W opowieściach rodzinnych te osoby słyszały czasem (trudne do wypowiedzenia) słowo Rzeszów, a w albumach znajdowały zdjęcia, pocztówki, albo pożółkłe akty urodzenia z nazwą tego miasta.

  Wielu z nich stara się poznać historie o rodzinnych korzeniach, ale z powodu bariery językowej i znacznych odległości poszukiwania genealogiczne idą im bardzo powoli. O ile łatwiej byłoby je prowadzić z kimś, kto mieszka tu na miejscu i ma nieograniczony dostęp do miejskich urzędów, archiwów i bibliotek! Dlatego też młodzi mieszkańcy Rzeszowa dla potomków dawnych rzeszowskich Żydów stali się asystentami i wcielili się w rolę detektywów przeszłości. Sprawdzili spisy mieszkańców poszczególnych kamienic, listy uczniów miejskich szkół, a efekty swojej pracy opisali. 

  Na Rzeszów mówiono swego czasu Mojżeszów/Mojrzeszów, robiąc aluzje do dużego odsetka zamieszkującej tu ludności żydowskiej.  Dla tych, którzy słyszą tę nazwę po raz pierwszy, „Mojrzeszów” brzmi po prostu jak „Mój Rzeszów”. Dla nas Rzeszów jest wspólny – nasz

  – podkreślają organizatorzy projektu.

  Projekt został zorganizowany przez Fundację Inwencja. Partnerami akcji byli: Urban Lab Rzeszów oraz Archiwum Państwowe w Rzeszowie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com