11,3 C
Rzeszów
sobota, 1 października, 2022
+

  Wszystkich Świętych a Zaduszki. Co je różni?

  Polecamy

  Dorota Grochala
  Dziennikarz obywatelski - portalu Kurier Rzeszowski
  - Reklama -

  Wszystkich Świętych – przypada 1 listopada i wywodzi się od święta upamiętniającego wszystkich chrześcijańskich męczenników. Dopiero w VIII wieku papież Grzegorz III zdecydował, iż będzie to święto wszystkich dusz znajdujących się w niebie po swojej śmierci. Przed 935 rokiem świętowane było ono w różnych terminach, w 935 roku ustanowiono jeden konkretny dzień Wszystkich Świętych – właśnie 1 listopada. Wszystkich Świętych jest dniem, w którym wspomina się wszystkich świętych, zarówno tych oficjalnie za nich uznanych przez kościół katolicki, jak również wszystkich anonimowych świętych.

  Zaduszki (Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych) – przypadają 2 listopada, dzień po Wszystkich Świętych. Ich historię zapoczątkował św. Odylon w 998r. Był on opatem klasztoru benedyktyńskiego w Cluny we Francji. Tradycję tę na początku przejęły inne klasztory benedyktyńskie, a w ślad za nimi inne zakony i diecezje. W całym kościele katolickim Zaduszki obowiązują od XIII wieku. Zaduszki są dniem wspomnienia o wszystkich zmarłych, zwłaszcza tych, których dusze znajdują się w czyśćcu. W tym dniu odbywają się modlitwy „za dusze”, tzw. wypominki. Kultywowanie Zaduszek było pewnego rodzaju przeciwwagą dla tradycji przedchrześcijańskich związanych z Dziadami, których to zwyczaje do niedawna przenikały się wraz z tymi związanymi z samymi Zaduszkami.

  Pomimo pozornego podobieństwa oba święta sporo różni, nie tylko historycznie ale również pod kątem religijnym.

  Źródła:

  https://miastodzieci.pl/czytelnia/wszystkich-swietych-i-zaduszki/amp/

  https://www.money.pl/gospodarka/wszystkich-swietych-czy-swieto-zmarlych-tlumaczymy-roznice-6440033850402433a.html?amp=1

  https://wiadomosci.wp.pl/wszystkich-swietych-a-zaduszki-czym-roznia-sie-swieta-1-i-2-listopada-6440352093410945a?amp=1

  https://dziennikzachodni.pl/czym-sie-rozni-dzien-wszystkich-swietych-od-zaduszek-od-kiedy-je-obchodzimy/ar/c1-14547451

  https://www.radiozet.pl/amp/full/77052/Co-gdzie-kiedy-jak/Wszystkich-Swietych-i-Zaduszki-jakie-sa-roznice-miedzy-swietami-i-kiedy-wypadaja-w-2021

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -