27,4 C
Rzeszów
sobota, 25 czerwca, 2022
+

  Nowe dowody osobiste od 8 listopada

  Polecamy

  Dominik Bąk
  Redaktor Dominik Bąk - Szef NEWSROOMu oraz działu Publicystyki KURIER RZESZOWSKI - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Od 8 listopada będzie możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty z odciskiem palców.

  „Rozwiązania dotyczące nowych dowodów wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia (z odciskami palców). Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców” – informuje Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

  W dniach 5-6 listopada dojdzie do prac serwisowych związanych z wprowadzeniem zmian. Prace te rozpoczną się od godziny 12 w piątek i potrwają do godziny 17 w sobotę.

  W trakcie prac niedostępna może być część e-usług działających w oparciu o Rejestr Dowodów Osobistych.

  Może pojawić się również problemy z korzystaniem z e-dowodu w aplikacjach login.gov.pl i podpis.gov.pl oraz z działaniem aplikacji mObywatel (w zakresie pobierania danych). Prace te w wyjątkowej sytuacji mogą zostać przedłużone do 7 listopada, do godzin porannych- dodaje Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

  Nowe dowody osobiste oprócz biometrii będą posiadały flagę Unii Europejskiej. Na dowód osobisty wróci także podpis właściciela.

  Jedną z istotnych zmian wprowadzonych, przy okazji nowych dowodów osobistych jest wymóg osobistego stawiennictwa w urzędzie. Od 2 sierpnia nie ma możliwości złożenia wniosku o dowód osobisty drogą elektroniczną. Możliwość złożenia wniosku przez internet zostanie zachowana dla osób, które nie przekroczyły 12 roku życia. W ich imieniu wniosek o dowód osobisty, drogą elektroniczną mogą złożyć rodzice. Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców- informuje resort

  Jedną z dobrych wiadomości przekazanych przez MSWiA jest informacja, że dotychczasowe dowody osobiste zachowują swoją ważność.

  Foto: gov.pl

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -