20,1 C
Rzeszów
czwartek, 11 sierpnia, 2022
+

  Ogromna kwota z Rządowego Funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych trafiła do Podkarpacia

  Polecamy

  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszej edycji pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowy Fundusz Polski Ład. Na Podkarpacie trafi aż 1 mld 750 mln zł, a czego 35 mln zł otrzyma Miasto Rzeszów.

  Od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 r. trwał pierwszy pilotażowy nabór wniosków. Projekt skierowany był do samorządów w całej Polsce. Każda JST czy związek JST mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 30 mln zł oraz jeden wniosek z dofinansowaniem nie przekraczającym 5 mln zł.

  To historyczny moment, dla mieszkańców regionu. 1 mld 754 mln zł trafi do samorządów z terenu województwa podkarpackiego. Ta kwota zostanie przeznaczona na najważniejsze, najbardziej potrzebne, kluczowe inwestycje, które zostały wybrane przez naszych samorządowców.

  – mówiła w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda Ewa Leniart.  

  fot. PUW

  Samorządowcom z regionu, skutecznie złożonych wniosków gratulowali podkarpaccy parlamentarzyści. W uroczystości wręczenia symbolicznych czeków wzięli udział: senator Stanisław Ożóg oraz posłowie na Sejm RP: Teresa Pamuła, Piotr Babinetz, Tadeusz Chrzan i Andrzej Szlachta.

  Te pieniądze, które dziś zostają rozdysponowane oraz zmian w ustawie o dochodach JST, która kieruje dodatkowo do samorządów ponad 12 mld zł –  daje nadzieję na to, że samorządy będą dobrze funkcjonować w kolejnych latach.

  – mówił senator Stanisław Ożóg.

  O otrzymanych dziś wynikach naboru poinformował na swoich mediach społecznościowych także głosujący za projektem Minister Marcin Warchoł, który zaznaczył, że Polski Ład to impuls dla gospodarki, która ucierpiała w wyniku kryzysu wywołanego przez pandemie COVID-19.

  To dofinansowania nowych inwestycji publicznych takich jak min. drogi, sieci kanalizacyjne, transport publiczny, szkoły czy boiska, które zostaną realizowane przez gminy, powiaty i miasta w naszym regionie!

  – napisał.

  fot. FB Marcin Warchoł

  Czek w imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego odebrał marszałek Władysław Ortyl. Regionalny samorząd otrzyma niemal 100 mln zł. Duża część tej kwoty trafi na modernizację bieszczadzkich dróg min. drogi pomiędzy Uhercami Mineralnymi a Soliną.

  Do budżetu województwa trafi dokładnie 98,5 mln zł. W ramach tych środków, za kwotę 69,2 mln zł, zmodernizowane zostaną drogi wojewódzkie w Bieszczadach. Rozbudowana i przebudowana zostanie także DW 986 odc. Ostrów – Ropczyce wraz z budową mostu na rzece Wielopolka i budową wiaduktu w m. Ropczyce nad linią kolejową nr 91. Wysokość dofinansowania to 28,5 mln zł.

  fot. PUW

  W Rzeszowie za 35 mln zł rozbudowana zostanie droga powiatowa na przedłużeniu ul. Warszawskiej oraz poprawiona zostanie efektywność energetyczne budynków przedszkolnych i szkolnych.

  Te kilkadziesiąt milionów dla każdego z naszych miast trafi na bardzo potrzebne inwestycje. W imieniu moich kolegów prezydentów, mogę powiedzieć, że bardzo za te fundusze dziękujemy, zabieramy się do pracy, tak aby jak najszybciej te środki zasiliły naszą gospodarkę.

  – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

  fot. PUW

  Przebudowa ul. Warszawskiej obejmie odcinek o długości ok. 900 metrów, mniej więcej od skrzyżowania z Myśliwską do granicy miasta. Ten odcinek ma zostać poszerzony do czterech pasów ruchu, wybudowane zostaną nowe chodniki, ścieżka rowerowa, przebudowane i wybudowane zostaną instalacje podziemne, przebudowane będzie także skrzyżowanie Warszawskiej z Myśliwską, gdzie zamontowana zostanie sygnalizacja świetlna. Miasto wystąpiło już o wydanie decyzji ZRID na to zadanie. Ta powinna być wydana do końca tego roku. W przyszłym zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy inwestycji. Szacunkowy czas trwania przebudowy ul. Warszawskiej to 14 miesięcy.

  Do Rzeszowa odebrać czeki przyjechali także: prezydent Krosna Piotr Przytocki, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun oraz prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

  Te środki polepszą warunki funkcjonowania mieszkańców, ale także wszystkich środowisk na terenie powiatu rzeszowskiego. Bardzo serdecznie dziękujemy rządowi za te środki.

  – mówił w imieniu samorządowców z powiatu starosta Józef Jodłowski.

  fot. FB Marcin Warchoł
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -