18 C
Rzeszów
poniedziałek, 16 maja, 2022
+

  Wyjątkowa wystawa w ramach obchodów Roku Lema 2021 pt. „Pamięci Lema”

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę pn. „Pamięci Lema”zorganizowaną w ramach obchodów Roku Lema 2021. Ekspozycja będzie dostępna od 27 września do 30 października br. w budynku WiMBP w Rzeszowie.

  We wrześniu 2021 roku przypada okrągła rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpopularniejszych pisarzy sciene-fiction. Jego twórczość została zaliczona do kanonu literatury światowej. Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.

  Stanisław Lem (ur. 1921 r. we Lwowie) – prozaik i eseista. Ukończył studia medyczne na UJ w Krakowie, gdzie po wojnie osiadł na stałe. Najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej. Debiutował w 1946 r. powieścią „Człowiek z Marsa”. Jego najbardziej znane powieści – „Astronauci”, „Obłok Magellana” i „Solaris” przyniosły mu miano najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej. Jego dzieła zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, w łącznym nakładzie ponad trzydziestu milionów egzemplarzy. Opublikował również zbiory esejów, m. in. „Dialogi”, „Wejście na orbitę” i „Summa technologiae”. W swej twórczości porusza przede wszystkim problemy filozoficzne snując refleksję o granicach ludzkiej wiedzy i poznania, o zagrożeniach etycznych i kulturowych związanych z rozwojem technologii i nauki.

  Wystawa została złożona z wybranych dzieł Stanisława Lema, a także pamiątkowych fotografii udostępnionych dzięki uprzejmości Tomasza Lema. W całym dorobku Stanisława Lema znajdują się powieści i opowiadania fantastycznonaukowe, detektywistyczne, eseje filozoficzno-futurologiczne, publicystyka literacka, a także wiersze, felietony, scenariusze, dramaty, recenzje.

  Wstęp wolny!

  Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

  plakat wydarzenia

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -