środa, 17 lipca, 2024
+

  Zmarł Wiesław Kulikowski – jeden z największych poetów Podkarpacia

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  1 sierpnia zmarł pochodzący z Kresów poeta Wiesław Kulikowski, który całe swoje życie związany był z Mielcem. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Pogrzeb Wiesława Kulikowskiego zaplanowany jest na czwartek 5 sierpnia. Jeden z najwybitniejszych poetów Podkarpacia jest twórcą ponad 20 tomików m.in. „Ścieżka ptaka”, „Ucieczka z wesela” czy „Odloty białych żurawi”.

  Urodził się w 1935 r. w Wołkowysku na Kresach, mieszkał i tworzył w Mielcu, gdzie pracował jako nauczyciel w Liceum Medycznym. Był członkiem KKMP „Gwoźnica”, Koła Młodych przy rzeszowskim Oddziale ZLP, Oddziału ZLP w Rzeszowie (do czasu rozwiązania Związku w okresie stanu wojennego) oraz krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

  Debiutował w 1967 r. tomem „Zbieranie szronu”. Był autorem ponad 20 tomików poetyckich, m. in. „Ścieżka ptaka” (1973), „Ucieczka z wesela” (1979), „Przystanek dla kilku osób” (1995), „Poranek odnajdzie zaginioną” (2008), „Milcząca na złotej kładce” (2010). Wydał dwa wybory wierszy: „Z muzyki, zza rzeki list. Wybór wierszy z lat trzydziestu pięciu” (2002) oraz „Odloty białych żurawi” (2016).

  Twórczość Wiesława Kulikowskiego często nazywana była „literacką kontynuacją poetyckiego nurtu Józefa Czechowicza”. Właśnie do twórczości tego poety najczęściej porównywano Jego wiersze. Wiesław Kulikowski był laureatem wielu nagród, m. in. Literackiej Nagrody Miasta Rzeszowa za 1995 r. oraz dorocznej nagrody Nowej Okolicy Poetów w 2006 r. W 2003 r. otrzymał „Albertusa” – nagrodę honorową Funduszu Kulturalno – Charytatywnego im. Adama Chmielowskiego – Brata Alberta w Mielcu.

  Poeta kilkakrotnie spotykał się w naszej Bibliotece z czytelnikami, których wciągał w dyskusje na temat roli poezji we współczesnej kulturze.

  Rodzinie i przyjaciołom zmarłego Wiesława Kulikowskiego składamy najszczersze kondolencje.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com