czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 otrzymał wysoką karę finansową od wojewody podkarpackiego

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewoda podkarpacki ukarała doktora Janusza Ławińskiego za zawieszenie bez jej zgody Kliniki Neurologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Karę pieniężną w wysokości 21,3 tys. złotych Ławiński ma zapłacić do 22 lipca.

  Klinika Neurologii KSW została 14 marca przekształcona na oddział covidowy. Przez dwa tygodnie po wypisaniu ostatnich pacjentów trwało odkażanie pomieszczeń. Personel medyczny był przekonany, że po upływie tego czasu klinika rozpocznie swoją działalność na nowo, jednak 28 maja dyrektor Ławiński skierował wniosek do wojewody o czasowe zawieszenie działalności Kliniki Neurologii począwszy od 1 czerwca.

  Dyrektor pisał we wniosku, że chce zawiesić działalność Kliniki Neurologii na okres trzech miesięcy ze względu na optymalizację kosztów oraz trudną sytuację finansową szpitala. Wszystkim pracującym w niej lekarzom wręczył wypowiedzenia, a pozostałych pracowników przeniósł do innych klinik w szpitalu.

  Sytuacja spotkała się z oburzeniem ze strony lekarzy, którzy wystosowali list do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Sytuację skomentował dosadnie marszałek województwa Władysław Ortyl. Publicznie przeprosił potem lekarzy za swoje słowa. Medycy ogłosili jednak, że nie przyjmują przeprosin i zwrócili uwagę na to, że konferencja, na której marszałek wygłosił przeprosiny, odbyła się godzinę po decyzji ze stronu zarządu województwa o likwidacji kliniki.

  Według przepisów prawnych zawieszenie działalności oddziału może nastąpić za zgodą wojewody, a wojewoda ma 30 dni na ustosunkowanie się do wniosku, ale 1 czerwca na oddziale neurologii w KSW nie przyjmowano pacjentów, nie było lekarzy ani pielęgniarek. Wojewoda zwróciła się w tej sprawie z prośbą o opinię do Wojewódzkiego Konsultanta w Dziedzinie Neurologii, który stwierdził, że czasowe zamknięcie tego oddziału może spowodować pogorszenie opieki nad pacjentami neurologicznymi w Rzeszowie.

  – Jeżeli Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie chciałby zamknąć oddział, powinien zgodnie z art. 107 ustawy o działalności leczniczej złożyć wniosek o wpis zmian w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Przepisy nie pozwalają wojewodzie odmówić takiego wpisu

  – mówił Urząd Wojewódzki dla portalu rzeszów.wyborcza.pl.

  W związku z tym wojewoda Ewa Leniart nałożyła na dyrektora Ławińskiego karę finansową w wysokości 21,3 tys. zł. Na zapłacenie kary dyrektor ma czas do czwartku 22 lipca. Dyrektor ma możliwość odwołania się od tej decyzji za pośrednictwem wojewody do Ministra Zdrowia w terminie 14 dni od doręczenia decyzji o nałożeniu kary.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com