piątek, 19 kwietnia, 2024
spot_img
+

    M. Warchoł: zabierzemy samochody pijanym kierowcom – resort sprawiedliwości opracowuje nowe przepisy

    Polecamy

    Wiktoria Sudoł
    Wiktoria Sudoł
    Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Po tragicznym wypadku, jaki miał miejsce na drodze woj. nr 871 w Stalowej Woli, kiedy to 37-letni mężczyzna w stanie upojenia alkoholowego i bez prawa jazdy zderzył się czołowo z samochodem osobowym, w którym podróżowało małżeństwo z 3 letnim synkiem. W skutek wypadku z udziałem pijanego kierowcy zginęli rodzice trójki dzieci. Po tym mrożącym krew w żyłach, głośnym wydarzeniu w resorcie sprawiedliwości opracowano przepisy, które mają zmierzyć się z plagą na polskich drogach: pijanymi kierowcami. Wśród propozycji jest konfiskowanie samochodów.

    Z raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wynika, że kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu jest jedną z czterech głównych przyczyn śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej (obok nadmiernej prędkości, rozproszenia uwagi kierowcy oraz niezapiętych pasów bezpieczeństwa).

    Gazeta Super Express podaje, że resort sprawiedliwości dodaje, że w ministerstwie sprawiedliwości opracowano już przepisy, które mają zmierzyć się z największą plagą na polskich drogach. Pomysł rekwirowania pojazdów to już nie spekulacje, a konkretny pomysł na zmiany w Kodeksie karnym.

    „Rozpędzony pojazd, za którego kółkiem siedzi pijany kierowca w stanie znacznego upojenia alkoholowego, jest niczym pocisk, który pędzi i wskutek tego niewinne ofiary ponoszą śmierć”

    – powiedział „Super Expressowi” wiceminister Marcin Warchoł.

    „Samochód w rękach pijanego kierowcy jest tym samym, co nóż czy broń palna w rękach przestępcy. Konfiskata byłaby możliwa przy stwierdzeniu powyżej 1 promila we krwi kierowcy, bo wtedy stan świadomości jest już znacznie zmieniony”

    -dodał Marcin Warchoł.

    Wiceminister zaznacza, że kary nie uniknęliby również pijani kierowcy podróżujący nieswoimi autami. Wtedy w grę wchodziłoby zarekwirowanie równowartości tego pojazdu.

    Czy dzięki temu na drogach będzie mniej pijanych kierowców, których według statystyk z 2020 roku na drogach odnotowano łącznie 2540 zdarzenia z ich udziałem?

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com