1,4 C
Rzeszów
wtorek, 31 stycznia, 2023
+

  Odkrycia podczas prac budowlanych na ulicach Fredry i Żółkiewskiego (zdjęcia)

  Polecamy

  Waldemar Ruszel
  Waldemar Ruszel
  Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
  - Reklama -

  Podczas prac budowlanych przy trwającej przebudowie odkryto w ziemi pozostałości fundamentów.

  Pierwsze – przy ul Fredry (obok przychodni na rogu z ul. Śniadeckich), to pozostałości z powstałej w latach międzywojennych fabryki Cukierków „ALIMA”.

  Drugie – Przy ul. Żółkiewskiego zaraz przy wiadukcie.

  Jak dowiedzieliśmy się w Delegaturze w Rzeszowie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu „Relikty historycznej zabudowy terenu w rejonie ul. Fredry i Batorego w Rzeszowie zostały odkryte przez Panią Magdalenę Dołęgę – archeolog pełniącą nadzór archeologiczny podczas robót ziemnych związanych z rozbudową układu komunikacyjnego Siemieńskiego, Kochanowskiego, Żółkiewskiego, Batorego i Styki w Rzeszowie. W związku z czym przeprowadzono interwencyjne badania archeologiczne, które zostały zakończone. Obecnie służby konserwatorskie oczekują na przedstawienie przez archeologów wyników przeprowadzonych badań. Zgodnie z danymi historycznymi odkryte fundamenty i pozostałości urządzeń produkcyjnych należą do funkcjonującej tu od 1926 r. do lat 60-tych Fabryki Cukierków „ALIMA”.

  Przy ul. Żółkiewskiego w Rzeszowie Pani Magdalena Dołęga odkryła pozostałości historycznej zabudowy (przedwojennej i wcześniejszej) oraz obiekty archeologiczne z epoki brązu lub wczesnej epoki żelaza. Według posiadanych informacji inwestor – Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie jest w trakcie przygotowania planowanych badań archeologicznych w miejscu odkrycia.

  Wojewódzki Konserwator Zabytków jest na bieżąco informowany przez kierownika nadzoru archeologicznego o wszystkich okolicznościach ujawnionych podczas prowadzenia robót ziemnych związanych z w/w inwestycją. Odkrycia archeologiczne wymagają niezwłocznych decyzji konserwatorskich o wstrzymaniu robót i przeprowadzeniu badań archeologicznych w miejscach zagrożonych zniszczeniem wskutek robót budowlanych. Zgodnie z przepisami o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, wojewódzki konserwator zabytków może zobowiązać Inwestora do wstrzymania robót budowlanych i przeprowadzenia badań archeologicznych w terminie do 1 miesiąca.

  Co do istnienia pozostałości po ALIMIE były podejrzenia co do lokalizacji, jednak nie było wiadomo co i gdzie dokładnie może się znajdować i jakiego to będzie rozmiaru.

  Odkryte fundamenty przy ul. Żółkiewskiego datowane są na okres przedwojenny, gdzie ulice „biegły” inaczej.

  Jak dowiedzieliśmy się podczas rozmowy z kierownikiem budowy, prace w tym obszarze gdzie odkryto fundamenty ulegną delikatnym opóźnieniom. Prace przy moście na ul. Siemieńskiego oraz na samej ulicy Siemieńskiego są realizowane wg harmonogramu.

  Zdjęcia z postępu prac budowlanych publikujemy na naszej stronie na portalu Facebook.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com