czwartek, 1 czerwca, 2023
+

  Marcin Warchoł wspiera Muzeum Techniki i Militariów, które dzisiaj otrzymało samochód

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Na terenie rzeszowskiego Muzeum Techniki i Militariów odbyło się symboliczne przekazanie samochodu Służby Więziennej na rzecz Fundacji Muzeum Techniki i Militariów. W uroczystości uczestniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – dr hab. Marcin Warchoł.

  Rzeszowskie Muzeum Techniki i Militariów to jedyna tego typu placówka na Podkarpaciu i jedna z nielicznych w Polsce. Jego założycielem jest gen. bryg. rez. dr hab. inż. Tomasz Bąk – w latach 2008-2010 dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, pasjonat techniki, historii, orędownik pracy z młodzieżą.

  Uczestniczący w uroczystości Marcin Warchoł – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, podkreślał jak ważną rolę w rozwoju placówki odgrywa osoba jej założyciela.

  Muzeum jest w stanie rozwoju. Cały czas sprowadzane są zabytki. Na przeszło 1000 metrów kwadratowych, staraniem Pana Generała, zostało zgromadzonych mnóstwo sprzętów – nie tylko wojskowych ale i codziennego użytku, zabytki techniki, których próżno by szukać gdzie indziej.

  – podkreślił.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Marcin Warchoł zaznaczył, że marzy o tym, aby to muzeum rozwinęło się na taką skalę, jak podobne placówki na zachodzie Europy np. muzeum techniki w Brukseli. Minister podziękował założycielowi muzeum za jego prace i starania o pozyskiwania nowych zabytków. Zobowiązał się także do pomocy w pozyskaniu na rzecz muzeum starej lokomotywowni.

  Będę wspierał Pana generała w tych staraniach, tak jak wspieramy dzisiaj przekazując symbolicznie ten samochód ze Służby Więziennej.

  – apelował.

  źródło: KW Marcina Warchoła

  Przekazany prze Służbę Więzienną pojazd to dostawczo-osobowy Peugeot Partner, który swoją służbę pełnił dotychczas w Zakładzie Karnym w Rawiczu. W imieniu Formacji symbolicznego przekazania dokonał płk Marek Grabek – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie.

  Dziękując za przekazane auto, prezes Fundacji Muzeum techniki i Militariów podkreślał, że samochód jest niezwykle potrzebny i pozwoli na sprowadzanie nowych zabytków.

  Ten pojazd będzie z pewnością cały czas w ruchu. Przyszedł okres wiosenno-letni, czas porządków na strychach i w szopach a tym samym mamy bardzo dużo zgłoszeń od osób, które chcą przekazać eksponaty do muzeum. To auto pozwoli nam dotrzeć do naszych darczyńców i wzbogacać zbiory muzeum.

  – mówił generał Tomasz Bąk.

  fot. Kurier Rzeszowski

  Rzeszowskie Muzeum techniki i Militariów działa od 2011 roku. Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się ok 3,5 tys. eksponatów – w tym tak spektakularne, jak samoloty wojskowe, pojazdy pancerne czy kolekcja starych samochodów i motocykli. Od samego początku swojego istnienia muzeum współpracuje z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie i podkarpackimi jednostkami penitencjarnymi. Na ekspozycji znajdują się wycofane z użytkowania pojazdy i sprzęt Służby Więziennej. Muzeum dysponuje również wystawą historycznego i obecnego umundurowania Służby Więziennej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com