niedziela, 21 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Nowe obostrzenia covidowe, zamknięcie placówek przedłużone do 18 kwietnia

  Polecamy

  Wiktoria Sudoł
  Wiktoria Sudoł
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obowiązujące do 9 kwietnia obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia. Pozostaną zamknięte m.in. sklepy budowlane, żłobki i przedszkola, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne.

  Fot. Pixabay

  W Polsce zachorowały już 2 471 617 osoby, natomiast zmarło aż 55 703, a wyzdrowiało 2 054 697 chorych. Cały czas rośnie liczba zarażonych oraz ofiar wirusa na całym świecie.

  O godz. 10 rozpoczęły się obrady Rządowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego. Tuż po tym minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił ustalenia z posiedzenia.

  „Podjęliśmy decyzję, że obostrzenia, które w tej chwili obowiązują zostaną przedłużone przez okres niewiele ponad tygodnia. Niewiele, bo chcemy żeby to był okres, który obejmuje też kolejny weekend. To przedłużenie zasad bezpieczeństwa będzie obowiązywało do 18 kwietnia. Potem będziemy podejmowali kolejną decyzję, co robić dalej.” 

  -powiedział Minister Zdrowia, Adam Niedzielski.

  Decyzja o przedłużeniu obostrzeń jest spowodowana bardzo dużą liczbą osób zakażonych koronawirusem w Polsce.

  Minister podkreślił, że obecnie w Polsce  dominuje brytyjska mutacja koronawirusa, ale pojawiają się już pojedyncze przypadki zweryfikowania mutacji południowoafrykańskiej oraz brazylijskiej.

  Dodał również, że w Europie pojawiła się też mutacja nigeryjska wirusa.

  To są wszystko mutacje, które są objęte tzw. alertem WHO, czyli potencjalnym wskazaniem tych mutacji, jako mutacji niezweryfikowanych jeszcze pod kątem sposobu rozprzestrzeniania się i skonkretyzowania informacji, dotyczących odporności na szczepienie.”

   – powiedział szef MZ.

  Kolejne decyzje będą podejmowane w przyszłym tygodniu. Wtedy też będzie zbadany przyrost zachorowań po świątecznej przerwie.

  Przede wszystkim, to jest najważniejszy powód, chcemy zobaczyć jak te konsekwencje fali zachorowań będą wyglądały na poziomie wykorzystania infrastruktury szpitalnej.”

   – dodał Niedzielski.

  Obostrzenia obowiązujące obecnie to:

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. m kwadratowych zostają zamknięte. Hurtownie pozostają otwarte,
  • W sklepach, które pozostają otwarte: 1 osoba na 15 m2 w sklepach do 100 m2; 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2,
  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte,
  • Żłobki i przedszkola zostają zamknięte – wyjątkiem są dzieci medyków i służb porządkowych,
  • Do 9 kwietnia w kościołach maksymalnie 1 osoba na 20 m kwadratowych przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra,
  • Działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego: zamknięte np. korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe,
  • Rekomendacja pracy zdalnej. Dotyczy także całej administracji publicznej

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com