środa, 28 lutego, 2024
+

  CM Medyk ratuje szczepieniami zdrowie i życie tysięcy pacjentów

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dr Stanisław Mazur – Prezes Centrum Medycznego Medyk postanowił skomentować sprawę związaną ze szczepieniami w Rzeszowie. Prezes zapewnił, że wszystkie szczepienia były wykonywane zgodnie z prawem, a aby się zaszczepić konieczne było posiadanie skierowania.

  Szczepienia w Rzeszowie stały się tematem wzbudzającym wiele kontrowersji. Według internautów do punktu szczepień stały kolejki chętnych, a wśród szczepionych znalazły się również osoby w wieku 20 i 30 lat. Ponadto, według posła Dariusza Jońskiego, można było otrzymać preparat bez rejestracji i skierowania. Rzeszów znajduje się również w czołówce miast w Polsce pod względem liczby szczepień. Internauci dopatrują się w tym działań podjętych ze względu na nadchodzące wybory. Głos w sprawie zabrał Prezes CM Medyk w Rzeszowie, który uważa całą tę aferę za nieporozumienie.

  Dr Stanisław Mazur zapewniał, że centrum świadczy usługi wysokiej jakości, dlatego posiadają własne mroźnie pozwalające na magazynowanie 1 miliona dawek, a to dzięki temu cały proces przebiega w Punktach sprawnie.

  Sami obsługujemy 105 naszych Punktów Szczepień, bez ryzyka błędu, zgodnie z potrzebami naszych pacjentów. Naszym celem jest brak utylizacji – dzięki wprowadzonym zasadom nie zmarnowaliśmy żadnej dawki. Bardzo skrupulatnie, co do kropli, wykorzystujemy każdą fiolkę. Wykonując około 100000 szczepień, około 10% pochodziło z tych właśnie oszczędności! Centrum Medyczne Medyk to obecnie 1000 pracowników, którzy przeszli szkolenie teoretyczne i praktyczne w zakresie szczepień. Dodatkowo przeszkoliliśmy 150 farmaceutów. Mamy sprawne zespoły szczepienne, realizujące szczepienia stacjonarne i wyjazdowe. Te szczepienia w poszczególnych gminach oraz wyjazdowe w domach na terenie województwa system zalicza nam na Rzeszów, co sztucznie stawia Rzeszów jako miasto najwyżej w statystyce

  – tłumaczy Prezes.

  Prezes CM Medyk podkreśla, że faktyczne zaszczepienie Rzeszowian pierwszą dawką jest około 30-40%, a jeszcze kilka tygodni temu Podkarpacie było na przedostatnim miejscu w Polsce pod względem liczby szczepień wykonanych na województwo, więc medycy postanowili zmobilizować się, aby nadrobić wojewódzkie zaległości. Według podanych przez niego danych obecnie w województwie jest 17% wszczepialności, więc zależy im na wykształceniu przynajmniej przeciętnej odporności populacyjnej.

  Dr Stanisław Mazur wskazał na problem związany z niechęcią wobec szczepień w kilkudziesięciu podkarpackich gminach, dlatego CM Medyk zdecydowało się powołać dodatkowe zespoły wyjazdowe do każdej gminy oraz wykonywać szczepienia w domach. Według przytoczonych przez Prezesa danych w Wielki Piątek CM Medyk otrzymało, zamówione wcześniej szczepionki – 2000 dawek preparatu Pfizer, a w Wielki Piątek i Wielką Sobotę kilkadziesiąt osób, w tym dyrektorzy, pracowali od 6.00 do 22.00. Szczepienia odbywały się w kilku miejscowościach Podkarpacia i wszędzie odbywały się zgodnie z prawem oraz kolejnością Narodowego Programu Szczepień.

  Szczepiliśmy nie tylko osoby 60+, ale także młodszych – przedstawicieli grupy 0, 1b oraz 1c. Byli to m. In. nauczyciele, studenci medycyny, medycy, strażacy, pracownicy wiezień, służby granicznej, policjanci i wojskowi. W kolejce stali więc też młodzi, ale uprawnieni

  – zaznaczał Prezes CM Medyk.

  Prezes poinformował też o zaszczepieniu około 4080 osób na ul. Rejtana, z czego większość była zarejestrowana. Wskazał, że co prawda oferowali też możliwość szczepienia bez rejestracji, ale wszystko zgodnie z wystawionymi skierowaniami, z prawem, procedurami i sekwencją Narodowego Programu Szczepień. Uruchomienie zapisów na piątek i sobotę dla osób 55+ było związane z brakiem chętnych osób 60+ oraz potrzebą szczepień związaną z dużą śmiertelnością w województwie.

  Nie rozumiemy spotykających nas insynuacji. Podkreślamy raz jeszcze – do zaszczepienia się nie była konieczna rejestracja, ale konieczne było uzyskanie skierowania. Jeżeli wśród zaszczepionych osób znalazły się osoby poniżej 60 r.ż., a nieuprawnione jednocześnie na innej podstawie, wynikało to wyłącznie z troski o wykorzystanie wszystkich rozmrożonych szczepionek i niedopuszczenia do ewentualnej utylizacji.

  – mówił dr Stanisław Mazur.

  Zapowiedział również przygotowania dalszych inicjatyw, które będą przyspieszały tempo szczepień. W najbliższy wtorek (06.04.2021 r.) o 6.00 CM Medyk otrzyma na najbliższy tydzień dalsze dawki preparatu Pfizer, którymi będzie mógł wykonywać szczepienia w przyszłych tygodniach w 33 dużych zakładach pracy, którymi opiekuje się w zakresie medycyny pracy. W najbliższym tygodniu wspólnie z Urzędem Miasta Rzeszowa ma uruchomić szczepienie w hali na Podpromiu, co da m.in. szczepienie metodą DriveThru.

  Uruchomiliśmy kilkanaście populacyjnych punktów szczepień: w Łańcucie, Leżajsku, Przeworsku, Jarosławiu, Przemyślu, Ustrzykach, Krośnie, Sanoku, Dębicy, Kolbuszowej, Mielcu, Tarnobrzegu. Szczepimy tak, aby uodpornić jak najszybciej naszych pacjentów. Dziękujemy naszemu personelowi. Dziękujemy wszystkim którzy są świadomi, odpowiedzialni i chcą się szczepić

  – mówił Prezes Centrum Medycznego Medyk.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com