Obecnie rynek pracy w Polsce cały czas ewoluuje. Sytuacja jest zróżnicowana i dynamiczna zależnie od danego regionu. Czy jest to zatem rynek pracownika czy pracodawcy? Tego nie da się jednoznacznie określić. Niewątpliwie Pracodawcy jak i Pracownicy stają się bardziej świadomi zmian na rynku pracy i poszukują nowych rozwiązań dla siebie.

Jednym z takich rozwiązań jest współpraca z agencją rekrutacyjną/agencją pracy. Dlaczego osoba szukająca pracy powinna zastanowić się nad takim rozwiązaniem i dlaczego Pracodawcy powinni przeanalizować możliwość wyciągnięcia procesów rekrutacyjnych poza strukturę firmy? Na co zwrócić uwagę wybierając agencje?

Korzyści dla Kandydata – Praca tymczasowa

W przypadku Kandydatów mniej doświadczonych, wybór oferty pracy tymczasowej daje możliwość:

1. Łatwości zatrudnienia – osoby nieposiadające doświadczenia zawodowego mogą w sposób szybki znaleźć pierwszą pracę bez długich procesów rekrutacyjnych i dodatkowej selekcji.

2. Elastyczność godzin pracy – jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które posiadają dodatkowe zobowiązania jak na przykład studia.

3. Praca tymczasowa jest szansą na zdobycie stałej pracy bowiem pomimo tego, że może mieć charakter tylko okresowy czy doraźny zawsze daje możliwość zatrudnienia bezpośrednio u pracodawcy.

4. Możliwość wyboru najlepszego Pracodawcy – na początku kariery zawodowej ważne jest, aby zdobyć różne doświadczenia i kwalifikacje, a także przekonać się w jakiej pracy czujemy się najlepiej – praca tymczasowa daje taką możliwość.

5. Praca na wakacje – świetna opcja dla uczniów i studentów na wykorzystanie czasu wolnego w tym okresie i zarobienie na dodatkowe wydatki.

6. Krótszy okres wypowiedzenia – w przypadku, gdy nie mamy określonej jeszcze ścieżki kariery ważne jest możliwość szybkiego reagowania na nowe, interesujące nas oferty – krótszy okres wypowiedzenia daje możliwość szybszej zmiany pracy w przypadku pojawienia się bardziej interesującej oferty.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji pracy tymczasowej?

– Wpis do KRAZ – ważnym aspektem wyboru agencji jest jej legalność funkcjonowania, dlatego przed podjęciem współpracy warto sprawdzić, czy agencja posiada wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz)
– Zaświadczenie o płaceniu składek ZUS – zawsze możemy poprosić o takie zaświadczenie agencję przed podjęciem zatrudnienia. Da nam to pewność, że mamy do czynienia z agencją, która nie ma żadnych zaległości i działa uczciwie na rynku
– Opinie o agencji – w tej chwili sprawdzanie opinii w Internecie stało się normą. Warto sprawdzić jakie zdanie o pracy w danej agencji mają jej byli pracownicy. Oczywiście nie wszystkie opinie są rzetelne i wiarygodne, natomiast warto zwrócić uwagę na komunikację agencji z opiniotwórcami oraz dopytać o poruszane kwestie już pracownika agencji, aby rozwiać swoje wątpliwości
– Kontakt z agencją – warto sprawdzić, jak wygląda kontakt z agencją i same wypełnianie formalności, czy w razie pytań lub formalności mamy się do kogo zgłosić i czy agencja odpowiada na potrzeby swoich pracowników.

Korzyści dla Kandydata – Rekrutacje stałe dla Klientów agencji

Ważnym aspektem funkcjonowania agencji są też rekrutacje stałe zlecane przez Klientów. W przypadku takiego rozwiązania Klient (Pracodawca) zleca agencji przeprowadzenie procesu rekrutacji, natomiast zatrudnienie odbywa się już bezpośrednio przez Klienta agencji. Informacje o tym z jaką ofertą mamy do czynienia agencja powinna zaznaczać na swojej stronie internetowej w opisie oferty pracy.

Takie oferty są zazwyczaj skierowane do osób posiadających już określone doświadczenie, kwalifikacje i kompetencje. W związku z tym jest to świetna opcja dla specjalistów w swoich dziedzinach – tych aktywnie poszukujących pracy, ale również tych pasywnych, którzy posiadają już pracę, nie szukają aktywie, ale chcą być na bieżąco z rynkiem.

W takim przypadku szukając pracy mamy dostęp do szerokiego zakresu ofert, które posiada agencja, a będąc w wewnętrznej jej bazie mamy pewność, że w przypadku pojawienia się dopasowanej oferty, agencja skontaktuje się z nami.

Dodatkowo konsultant w agencji kompleksowo doradzi nam na samym początku szukania pracy – od pomocy w przygotowaniu cv, czy też skonsultowania obecnego cv, aż po opiekę do momentu zatrudnienia u docelowego Pracodawcy.

Ważnym aspektem jest również możliwość poproszenia pracownika agencji o cenne wskazówki odnośnie samej rozmowy o pracę już u Pracodawcy, a także poprosić o informacje zwrotną po pierwszej rozmowie z konsultantem agencji na temat tego jak wypadłeś, aby lepiej przygotować się do kolejnych spotkań.

Korzyści dla Pracodawców

A jak to wygląda od strony Pracodawców?

1. Optymalizacja procesów rekrutacji – czas, koszty i zaangażowanie.

Procesy rekrutacyjne są bardzo czasochłonne. Od początku samego procesu – stworzenie profilu kandydata, stworzenie ogłoszenia o pracę, publikacja w sieci. Następnie po wpływie aplikacji trzeba je przeselekcjonować i wybrać grupę kandydatów do rozmów, do których trzeba zadzwonić i umówić na spotkania. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie rozmów i wybór kandydatów najlepszych z procesu. Biorąc pod uwagę obecne wymogi rynku – candidate experience i employer branding musimy przygotować się również na czas poświęcony przekazaniem informacji zwrotnej Kandydatom i prowadzeniem ich w całym procesie.
Współpracując z agencją uczestniczysz tylko w ostatecznym etapie całej rekrutacji. Agencja w bardzo szybkim czasie dostarczy Ci krótką listę kandydatów, którzy w największym stopniu wpisują się w profil poszukiwanego pracownika. Dodatkowo to agencja przeprowadzi Kandydata przez cały proces rekrutacji i wróci z informacją zwrotną, zajmie się również umawianiem spotkań rekrutacyjnych, a w niektórych sytuacjach również negocjacjami z Kandydatem, któremu złożona została już oferta. Jest to możliwe dzięki zasobom jakie posiada agencja – bazy kandydatów i wewnętrzny system ATS umożliwia w profesjonalny sposób prowadzenie działań rekrutacyjnych. Dodatkowo sami Kandydaci zadowoleni z przeprowadzonego procesu polecają się nawzajem, przez co Rekruterzy mogą docierać do specjalistów, którzy nie poszukują aktywnie zatrudnienia, lecz mogą być otwarci na zmianę pracy.


W przypadku zlecenia agencji rekrutacji mamy również gwarancję – jeśli agencja pozyska specjalistę, a ten po określonym w warunkach czasie odejdzie, agencja raz jeszcze przeprowadzi proces rekrutacji bez dodatkowych kosztów. Niezależnie od przyczyny rozstania z firmą, masz pewność, że koszty, które zostały poniesione nie przepadają.

2. Szersze dotarcie do Kandydatów z różnych źródeł.

Agencje oprócz własnej bazy, w poszukiwaniu Kandydatów posiłkują się również publikacjami ofert pracy. Publikują swoje oferty na jobboardach czy w social mediach. Działania takie zawsze są szeroko zakrojone i powiązane z marketingiem rekrutacyjnym. Do tego dochodzi dotarcie bezpośrednie do kandydatów pasywnych poprzez metodę direct search i headhunting. Dlatego w trakcie współpracy z agencją firmy mają możliwość dotarcia do szerokiej puli Kandydatów niż w przypadku samodzielnych działań wyłącznie poprzez publikację ofert pracy.

3. Wspólne budowanie pozytywnego wizerunku Pracodawcy – candidate experience.

Jak już wspomniałam, agencje rekrutacyjne dzięki swoim zasobom prowadzą Kandydatów w sposób profesjonalny poprzez proces rekrutacyjny. Dzięki takim działaniom Pracodawcy również zyskują i budują pozytywny candidate experience.

4. Możliwość sprawdzenia pracownika.

W przypadku usługi pracy tymczasowej Pracodawcy mają możliwość przetestować Kandydata przed zaoferowaniem mu pracy bezpośrednio w strukturach firmy. Forma ta stosowana jest często jako zamiennik rekrutacji stałej w przypadku, gdy mamy stanowisko, na które zakładamy przyuczenie Kandydata od podstaw. Agencja przejmuje wtedy początkowe administracyjne czynności (umowy, skierowanie na badania, rozliczanie pracownika, zgłaszanie do ZUS i wypłacanie wynagrodzenia), a Kandydat pracuje pod kierownictwem Klienta. W takim przypadku pracownik tymczasowy przez pewien okres delegowany jest do pracy u pracodawcy użytkownika, który po określonym czasie przejmuje go od agencji.

5. Utrzymanie ciągłości pracy przy sezonowości w firmach.

Wiele firm w trakcie roku ma wahania zapotrzebowania na pracowników. Zależy oczywiście od branży w jakiej działa firma i może występować w różnej częstotliwości w trakcie roku. W zależności od swoich potrzeb firmy takie mogą wynająć personel na określony przez siebie czas wzmożonego zapotrzebowania, a w razie spadku zapotrzebowania obniżenia liczby pracowników tymczasowych bez dodatkowej pracy administracyjnej po stronie firmy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji?

– Wpis do KRAZ – Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia
– Zaświadczenie o płaceniu składek ZUS
– Opinie o agencji ze strony Kandydatów – jeśli agencja ma budować pozytywny wizerunek swoich Klientów w oczach Kandydatów musi sama mieć dobrą opinię na rynku i pracować na najwyższych standardach.
– Elastyczne podejście agencji do współpracy i prowadzenia procesów – w ten sposób można dostosować procesy rekrutacyjne w agencji do strategii rekrutacyjnej Klienta
– Schemat współpracy i raportowanie – aby współpraca przebiegała sprawnie ważna jest komunikacja między Pracodawcą zlecającym działania a agencją, upewnijmy się, że współpraca z wybraną przez nas agencją daje nam komfort „trzymania ręki na pulsie” i otrzymujemy raporty o procesie rekrutacji na bieżąco.
– Zakres metod rekrutacji agencji – ważne, aby sprawdzić z jakich metod dotarcia do Kandydata korzysta agencja i czy z naszej perspektywy są to metody efektywne
– Zakres usług w umowie, gwarancja oraz wyłączność rekrutacji – zapytajmy, jak wygląda zakres usług w agencji, co leży w obowiązkach agencji a co w obowiązkach firmy zlecającej, czy mamy gwarancję zatrudnienia w przypadku rekrutacji stałych i na jaki okres. Kolejną kwestią jest również kwestia umowy i czy jest to umowa na wyłączność rekrutacji dla agencji -w takim przypadku bowiem pozbawiamy się możliwości rozszerzenia dotarcia o inne agencje a nawet, w niektórych przypadkach, samodzielnych działań rekrutacyjnych.

Podsumowując, współpraca z agencją zarówno od strony Kandydata jak i Pracodawcy niesie za sobą wiele korzyści. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb jakie obecnie mamy. W przypadku Kandydata – sytuacji zawodowej, doświadczenia czy planów zawodowych. W przypadku Pracodawcy – analiza potrzeb organizacji w zakresie niezbędnych zasobów personalnych w danych okresie czy też możliwość dopasowania zewnętrznych procesów do strategii personalnej firmy.

W obu przypadkach warto porozmawiać z Konsultantem agencji, który doradzi najlepsze rozwiązania i podzieli się ekspercką wiedzą – zarówno z Kandydatem jak i Pracodawcą.

Autor
Bożena Machowska-Worek
Manager ds. Rozwoju Biznesu i Rekrutacji
GRH Polska Sp. z o.o.
www.grhpolska.com


Artykuł Sponsorowany