Szukasz pracy? Dobrze napisz swoje ogłoszenie

0

Większość znanych portali tj., OLX, gumtree.pl dają możliwość publikowania ogłoszeń przez osoby poszukujące pracy. Dzięki temu potencjalny pracodawca lub rekruter może dostrzec takie osoby na rynku. Istotny jest nie tylko sam przekaz komunikacyjny, ale również treść, poprawność językowa, czy ważne informacje pozwalające na wstępną weryfikację kandydata. Jak w takim razie sformułować ogłoszenie, aby zachęcić pracodawcę do kontaktu właśnie z nami? Na co zwrócić szczególną uwagę?

WŁAŚCIWY TYTUŁ

Większość ogłoszeń zatytułowanych jest słowami ,,szukam pracy’’. Tytuł ogłoszenia powinien w sposób zwięzły i krótki wskazywać na treść naszego ogłoszenia. 

Jeśli jesteśmy specjalistą w danej dziedzinie, warto to podkreślić już w tytule, wyróżni nas to na tle innych poszukujących i skróci czas poszukiwań dla pracodawcy. 

Np. „Szukam pracy – kierowca /dostawca pizzy”, „Szukam pracy – architekt zieleni”, „Szukam pracy – kierownik budowy”.

ODPOWIEDNIA STRUKTURA

Redagując ogłoszenie warto żeby było ono zwięzłe i przejrzyste. Rekruter poszukując odpowiedniego kandydata i przeglądając treść ogłoszenia zwraca uwagę na odpowiednią strukturę.

WŁAŚCIWA TREŚĆ

Formułując ogłoszenie dotyczące poszukiwania pracy należy zwrócić uwagę na jakich konkretnych informacjach zależy nam, aby przekazać je w treści. Warto też wziąć pod uwagę czego szukają pracodawcy czytając nasze ogłoszenia i co może go zainteresować na danym stanowisku.

STRUKTURA

Rekruterzy zamieszczając ogłoszenia często bazują na podobnym schemacie, dzielą tekst na kilka części i wyszczególniają najczęściej wymagania, zakres obowiązków oraz ofertę. Dzięki zachowaniu takiego układu treści, ogłoszenie jest bardziej przejrzyste i czytelne oraz szybciej odnaleźć kluczowe informacje. Pozwala to również na szybszą weryfikację kandydata na potencjalnego pracownika.

Na jakie informacje najczęściej zwraca uwagę rekruter czy pracodawca?:

– wykształcenie (typ szkoły i uzyskany tytuł zawodowy)

– doświadczenie (doświadczenie w latach oraz główne zadania wykonywane na danych stanowiskach)

– dodatkowe umiejętności

– dodatkowe  kursy, uprawnienia

– preferowana forma kontaktu (telefon / e-mail) 

POPRAWNOŚĆ JĘZYKOWA

Ogłoszenie typu ,, szukam pracy’’ jest pierwszą formą kontaktu z potencjalnym pracodawcą i daje nam szansę na wzbudzenie zainteresowania u rekrutera. Przed zamieszczeniem ogłoszenia szczególnie należy zwrócić uwagę na styl i błędy w pisowni. Pomocne będzie wcześniejsze przygotowanie treści, a następnie dodanie uprzednio sprawdzonego ogłoszenia.

DANE KONTAKTOWE

Zawierając w ogłoszeniu wszystkie istotne informacje warto zamieścić swoje dane kontaktowe oraz preferowane godziny kontaktu. Ułatwi to rekruterowi dotarcie do nas.

Autor: Faustyna Podgórska
Instytut Kariery, Przedsiębiorczości i Rozwoju