wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Projekt “Szlak Karpacki – odkrywanie, promocja i ochrona bogactwa kulturowego i przyrodniczego regionu Karpat” bez dofinansowania

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Projekt „Szlak Karpacki” miał zagwarantowane dofinansowanie z Funduszu Norweskiego, ale przez uchwałę nr VIII/140/19 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 27 maja 2019 r. w sprawie przyjęcia stanowiska wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tzw. ruchów LGBT, dofinansowanie zostało cofnięte.

  W dniu 17 kwietnia 2020 r. projekt ”Szlak Karpacki” został wybrany przez Komitet Mechanizmu Finansowego do przyznania dotacji w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Zgodnie z wnioskiem wartość dofinansowania projektu wynosiła 1 753 442,62 EUR. Natomiast wartość projektu to 1 986 711,75 EUR.

  W dniu 30 września 2020 r. Województwo Podkarpackie, jako lider projektu, zostało poinformowane przez Operatora Funduszu, że Komitet Mechanizmu Finansowego EOG podjął decyzję o anulowaniu przyznania dofinansowania ze środków EOG i Funduszy Norweskich dla projektu ze względu na nieprzestrzeganie przez partnera wiodącego Zasad i Procedur Funduszu na rzecz Współpracy Regionalnej oraz wartości, jakimi kierują się Fundusze EOG i Fundusze Norweskie. Wnioskodawca został poinformowany, że decyzja o anulowaniu wsparcia jest ostateczna i nie można się od niej odwołać.

  W związku z doniesieniami Elżbieta Łukacijewska Poseł do Parlamentu Europejskiego zwróciła się do Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z prośbą o odniesienie się do tych informacji.

  źródło: materiały nadesłane

  Przyjmowanie przez Sejmik uchwał w imieniu mieszkańców województwa podkarpackiego, których celem jest deprecjonowanie i dyskryminacja jakichkolwiek grup jest nie tylko sprzeczne z Prawami Człowieka, ale także ze zdrowym rozsądkiem i przeczy wiedzy, która w XXI wieku jest ogólnie dostępna. Takie uchwały narażają mieszkańców na śmieszność i mogą powodować ograniczenie dostępu do środków finansowych, co jest sprzeczne z dbałością o interes Naszego Województwa i jego mieszkańców. Pozbywanie się środków finansowych, kiedy przez pandemię koronawirusa branża turystyczna cierpi najbardziej jest skrajną nieodpowiedzialnością.

  – mówi Elżbieta Łukacijewska.

  Władzę województwa zapowiadają, że podejmą próbę odwołania się od decyzji o cofnięciu dofinansowania.

  Sejmik Województwa Podkarpackiego w dniu 27 maja 2019 r. podjął uchwałę Nr VIII/140/19 w sprawie przyjęcia stanowiska Sejmiku Województwa Podkarpackiego wyrażającego sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii tak zwanych ruchów LGBT, a nie stanowiska anty-LGBT, a to jest duża różnica.

  – podkreślają.

  W dniu 20 października 2020 r. odbyło się spotkanie (w formule on-line) przedstawicieli Województwa Podkarpackiego i Partnerów Projektu z przedstawicielami Biura Mechanizmu Finansowego Funduszy EOG i Funduszy Norweskich mające na celu znalezienie rozwiązania umożliwiającego realizację projektu. 27 października 2020 r. Województwo Podkarpackie przedstawiło swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie przedstawicielom Biura Mechanizmu Finansowego Funduszy EOG i Funduszy Norweskich.

  Jeśli tylko będzie taka możliwość Województwo Podkarpackie podejmie starania o uzyskanie dofinansowania dla planowanej inwestycji. Będziemy także poszukiwać innych źródeł finansowania, bo projekt jest naprawdę bardzo dobry. Jego celem jest promowanie i ochrona dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Karpat poprzez lepszą współpracę regionalną, budowanie potencjału i wymiana wiedzy, przy jednoczesnym zapewnieniu rozwoju gospodarczego lokalnym społecznościom.

  – odpowiada Zarząd Województwa Podkarpackiego na pytanie o dalsze losy projektu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com