środa, 7 czerwca, 2023
+

  Rozpoczął się proces szkolenia policjantów z działań poszukiwawczych

  Polecamy

  Martyna Cios
  Martyna Cios
  Redaktor / dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy komendą wojewódzką w Rzeszowie, a Stowarzyszeniem Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT, w miniony poniedziałek przeprowadzono pierwszy etap szkolenia dla funkcjonariuszy. Wzięli w nim udział policjanci z oddziału prewencji i wydziału kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

  Stowarzyszenie STORAT już od kilkunastu lat wspiera Podkarpacką Policję podczas akcji poszukiwawczych. Wiele tych działań zakończyło się sukcesem. Dzięki porozumieniu możliwe było rozpoczęcie procesu szkolenia policjantów, którego celem jest właściwe przygotowanie do przeprowadzenia działań poszukiwawczych, przy wykorzystaniu urządzeń nawigujących Garmin GPSmap oraz umiejętność posługiwania się oprogramowaniem Garmin Basecamp.

  W trakcie szkolenia, Andrzej Nosiadek – prezes Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT, zaprezentował podstawy terenoznawstwa i topografii terenu, czytania map oraz posługiwania się sprzętem typu GPS oraz kompasem. Następnie Damian Gałka, który w Stowarzyszeniu jest nawigatorem, zaprezentował obsługę oprogramowania służącego między innymi do przygotowania akcji poszukiwawczej w terenie poprzez odpowiednie zaprogramowanie urządzeń nawigacyjnych.

  źródło: podkarpacka.policja.gov.pl

  Głównym celem szkolenia jest właściwe przygotowanie do przeprowadzenie działań poszukiwawczych na otwartym terenie, przy wykorzystaniu urządzeń nawigujących będących na wyposażeniu „szybkich trójek” (metoda opracowana przez podhalańską grupę GOPR) oraz wytyczenie sektorów wytypowanego do przeszukania obszaru. W dalszym etapie przewidziane jest przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych w terenie. Będzie to symulujące przeprowadzenie realnej akcji poszukiwawczej.

  Podkarpaccy policjanci wezmą też udział w wewnętrznych szkoleniach organizowanych przez Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT. Pod okiem  profesjonalistów, w ramach tzw. nocnych akcji pozorowanych, funkcjonariusze będą się szkolić w działaniach poszukiwawczych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com