wtorek, 19 marca, 2024
+

    List Otwarty odnośnie wycinki drzew w Rzeszowie

    Polecamy

    Waldemar Ruszel
    Waldemar Ruszel
    Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
    - Reklama -

    Na naszą pocztę redakcyjną wpłynął dziś List Otwarty odnośnie wycinki drzew w Rzeszowie, który został wysłany przez Organizacje Pozarządowe i Aktywistów do Prezydenta, Radnych i Urzędników.

    LIST OTWARTY
    DO PREZYDENTA MIASTA RZESZOWA
    RADY MIASTA RZESZOWA,
    WYDZIAŁÓW URZĘDU MIASTA

                                                                                              Rzeszów, styczeń 2021

    Społeczni Strażnicy Drzew działający w ramach Fundacji Będzie Dziko, zaniepokojeni skalą decyzji zezwalających na wycinkę drzew w Rzeszowie za 2020 r. tj. 1 347 szt. (bez uwzględnienia wycinek w ramach inwestycji drogowych i na terenach osób fizycznych) oraz kolejnych, planowanych w najbliższym czasie, wyrażamy nasz sprzeciw wobec takiego sposobu zarządzania zielenią miejską wspólnie z popierającymi nas organizacjami oraz osobami.

    Wnioskujemy o zmianę założeń w podejściu do istniejącego drzewostanu miasta Rzeszowa. Uważamy, że drzewo może być usunięte po rozpatrzeniu i wyczerpaniu wszystkich innych możliwości, czyli w ostateczności, którą można określić złem koniecznym. To drzewa i zieleń mają stać się najważniejsze, inaczej w ciągu najbliższych lat zniknie większość dużych drzew, a miasto stanie się betonowa pustynią z cherlawymi sadzonkami stojącymi w donicach. Bez dużych powierzchni z wysoką zielenią zdrowie i życie mieszkańców naszego miasta będzie poważnie zagrożone.

    Nie od dziś wiadomo, że najważniejszym czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na jakość życia w mieście, jest funkcja klimatyczna zieleni. Składa się na nią kilka równie ważnych podfunkcji, które w sumie przekładają się na zdrowie i dobrostan człowieka. Zieleń chroni ludzi od różnych zanieczyszczeń w powietrzu, a obecność drzew w otoczeniu ulic może obniżyć zanieczyszczenia pyłowe nawet o 60%. Procesy biologiczne, które w nich zachodzą m. in. fotosynteza przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Oprócz dwutlenku węgla rośliny pochłaniają także inne toksyczne gazy, takie jak dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, ozon czy tlenek węgla.  

    Oprócz tego, tereny biologicznie czynne pełnią inne podstawowe funkcje: biologiczną, hydrologiczną, oraz społeczną (korzystny wpływ na psychikę, stan zadowolenia), estetyczną, akustyczną, ochronną.

    Odpowiedzialnie i poważnie traktujemy aktualny kryzys klimatyczny i katastroficzne prognozy naukowców co do zagrożeń ekologicznych. Nie możemy sobie pozwolić na dalsze, bezmyślne straty w miejskich zasobach zieleni, wynika to z dbałości o przyszłe pokolenia, które będą żyć w naszym mieście.

    Aby osiągnąć lepsze standardy w ochronie istniejącego drzewostanu, wnioskujemy o:

    • powołanie zespołu do spraw drzew, w którym znajdą się przedstawiciele zarówno Urzędu Miasta, jak i mieszkańców, a także organizacji ekologicznych.
    • wyposażenie Zarządu Zieleni Miejskiej i Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Rzeszowie, w sprzęt i technologie badawcze oparte o najnowszą wiedzę i najlepsze przykłady z innych miast (np. przesadzarka do drzew i przeszkolony zespół)
    • przygotowanie i uchwalenie planów zagospodarowania przestrzennego, gdzie będą uwzględnione tereny przeznaczone pod zieleń wysoką (parki, skwery, zagajniki miejskie, itp.).
    • zwiększenie środków na nasadzenia nowych drzew.

    Wierzymy, że jest możliwe w tej kwestii porozumienie, które wyeliminuje ewentualne konflikty w przyszłości. Wiemy, że niekiedy wycięcia drzew nie da się uniknąć, ale w wielu przypadkach można znaleźć kompromisowe rozwiązanie. Kilkudziesięcioletnie drzewa są zbyt cenne, aby je usuwać nie zadając sobie trudu poszukania innego rozwiązania. Takie rozwiązanie udało się znaleźć w przypadku dębu przy ul. Fredry, drzew na Placu Wolności, czy rewitalizowanych podwórek na osiedlu Gen. Andersa. Traktujemy to jako oznaki dobrych relacji i chęci współpracy w sprawach ważnych dla mieszkańców i dla środowiska.

    Wszystkim nam zależy, aby w naszym mieście żyło się lepiej.

    Z pozdrowieniami dla Pana Prezydenta Radnych Miejskich i Pracowników Urzędu Miasta

    sygnatariusze:
    Społeczni Strażnicy Drzew
    Fundacja Będzie Dziko
    Stacja Rzeszów Dziki                                
    Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa                               
    Stowarzyszenie Czysty i  Zdrowy Rzeszów                       
    Stowarzyszenie Ekoskop                                                     
    Większość członków Harcerskiego Klubu Ekologicznego        
    Agnieszka Wesołowska-Majcher (Zielone Osiedle Grabskiego)
    Elżbieta Niedzielska (Stow. Spacerowa)
    Piotr Tabor (Stow. Stop Wieżowcom)      



    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com