19 C
Rzeszów
czwartek, 5 sierpnia, 2021
+

  Parlament Europejski przekaże 7 mln euro dla Podkarpacia na walkę ze zniszczeniami po powodziach

  Polecamy

  Karol Rębisz
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi /redakcja@kurierrzeszowski.pl
  - Reklama -

  Parlament Europejski przychylił się do wniosku o uruchomienie wsparcia z Europejskiego Funduszu Spójności dla Podkarpacia na walkę ze szkodami wyrządzonymi przez powodzie, które nawiedziły ten region w czerwcu b.r. Na ten cel, nasze województwo otrzyma nawet 7,07 mln euro.

  W czerwcu przez Podkarpacie przeszła fala powodzi wywołanych przez nawałnice deszczu. Wiele samorządów potrzebuje pomocy w odbudowaniu budynków uszkodzonych w wyniku powodzi. Parlament Europejski chce w tym zakresie pomóc. Jak komentuje sprawę europosłanka KO, Elżbieta Łukacijewska:

  Jest to kolejny dowód unijnej solidarności i wspierania regionów dotkniętych klęskami. Siła leży w jedności. Ten przykład pokazuje również, że weto nowego wieloletniego budżetu UE, którym straszą rządzący to pozbawienie Polski, Polaków i regionów wielomiliardowej pomocy i wsparcia. To potwierdzenie nadrzędności interesu partii nad interesem narodu

  Powodzie, które dotknęły Podkarpacie spowodowały straty, które wg wyliczeń polskich władz wyniosły nawet 1,56% regionalnego PKB. Zalaniu uległo ponad 2000 budynków mieszkalnych, rolniczych i użyteczności publicznej, zniszczonych zostało 9000 ha powierzchni upraw oraz ponad 250 km dróg, a około 400 osób trzeba było ewakuować.

  Koszt działań służących odbudowie oszacowano na ok 216 mln euro. Europosłanka podkreśla, że Polska nie zwróciła się o wypłatę zaliczki, mimo istnienia takiej możliwości.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -