-9,2 C
Rzeszów
niedziela, 17 stycznia, 2021

WiM Biblioteka w Rzeszowie zaprasza na wystawę ,,Legenda o Baczyńskim”

Z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie organizuje wystawę „Legenda o Baczyńskim”. Ekspozycję można zwiedzać do 30 stycznia 2021 r. w WiMBP...
+

  Programiści z Rzeszowa będą walczyć ze smogiem w Zduńskiej Woli

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Pięcioosobowy zwycięski zespół Hackathonu dla Miast, który uzyskał w finale maksymalną liczbę punków będzie miał okazję przyczynić się do walki ze smogiem w Zduńskiej Woli. W ramach konkursowego wyzwania wybrali stworzenie oprogramowania, które zostanie wykorzystane przez mieszkańców polskiego miasta.

  Zespół pięciu programistów zna się od sześciu lat, a wspólnie programuje od trzech. Stworzyli zespół o nazwie GBX Soft. Średnia wieku: 23 lata. Podczas Hackathonu dla Miast wybrali wyzwanie przedstawione przez Zduńską Wolę.

  – Od dwóch lat aktywnie walczymy ze smogiem. Wypłacamy dotacje do wymiany pieców węglowych, rozbudowujemy sieci ciepłownicze, wspieramy budowę gazociągów. Wielu mieszkańców nie potrafi jednak oszacować kosztów wymiany kopciuchów. Brakuje im danych, gubią się w obliczeniach. Dlatego poprosiliśmy informatyków o intuicyjny kalkulator z generatorem wniosków o dotacje. To co otrzymaliśmy, przerosło nasze oczekiwania

  – mówił Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

  źródło: materiały prasowe organizatorów

  W czasie czterdziestu godzin Rzeszowianie przygotowali testową wersję zaawansowanego oprogramowania i umieścili na zaprojektowanej od postaw stronie internetowej. Aby je dopracować poświęcili na sen łącznie pięć godzin.

  – Zduńskowolski urząd miasta dostarczył nam ogrom informacji, ale też określił, co dokładnie chce osiągnąć. Pozwoliło to nam stworzyć rozwiązanie informatyczne oraz zaplanować pełną komunikację marketingową do określonej grupy docelowej

  – mówił Robert Juszczyk z GBX Soft.

  Zespół pracował online. Do późnej nocy odbywał spotkania video ze zduńskowolskimi urzędnikami, przez specjalnego czata konsultowali rozwiązania z ekspertami, poprowadził też transmitowaną w Internecie prezentację finałową. Programiści mierzyli się z zespołami z całej Polski.

  Wszyscy jurorzy przyznali drużynie maksymalną liczbę punktów we wszystkich kryteriach. Rywalizowali z niemal pięćdziesięcioma drużynami. W nagrodę GBX Soft zainkasował 30 tys. zł. od Polskiego Funduszu Rozwoju i GovTech Polska.

  – Wielkie gratulacje! Jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności, kreatywności i zaangażowania chłopaków. Gdy patrzę na ogrom pracy, którą wykonali w niespełna dwie doby, mam przekonanie, że polscy informatycy to skarb narodowy

  – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

  Projekt ma zostać dopracowany i oddany do użytku Zduńskiej Woli za pół roku.

  źródło: materiały prasowe organizatorów

  Dzięki programowi stworzonemu przez GBX Soft mieszkaniec Zduńskiej Woli będzie mógł na stronie internetowej podać adres zamieszkania, a system poinformuje go, czy może podłączyć budynek do ciepło- lub gazociągu. Wyliczy szacowane koszty budowy przyłącza, zakupu kotła czy wymiany instalacji. Porówna je z wydatkami na ogrzewanie elektryczne, biomasę i ciekły gaz. Wskaże możliwe źródła dotacji i umożliwi wypełnienie on-line wniosków. Obliczy też bieżące rachunki za ciepło dla każdego ze źródeł energii, a nawet uwzględni koszty ewentualnego kredytu.

  Hackathon dla Miast zorganizował Polski Fundusz Rozwoju i GovTech Polska. Zduńska Wola została wybrana na partnera imprezy spośród trzydziestu zgłoszonych samorządów.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  SERWIS POGODOWY 🌤

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -