10 C
Rzeszów
piątek, 7 października, 2022
+

  XXVII sesja sejmiku wojewódzkiego – odwołania członków zarządu województwa wycofane.

  Polecamy

  Kinga Skowron
  Kinga Skowron
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dzisiaj (29 września) odbyło się XXVII spotkanie Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Podczas sesji podjęto decyzję o wycofaniu wniosków o odwołaniu Anny Huk oraz Stanisława Kruczka z zarządu.

  W ubiegły poniedziałek (21 września) marszałek Władysław Ortyl złożył wnioski o odwołanie dwóch członków zarządu województwa. Swoją decyzję argumentował koniecznością zapewnienia stabilności oraz wzajemnego zaufania organu wykonawczego województwa. Uznał, że zmiany są konieczne ze względu na niezrozumiałe zachowanie dwóch koalicjantów, z których pochodzą członkowie Anna Huk (Solidarna Polska) oraz Stanisław Kruczek (Porozumienie). W minioną sobotę Jarosław Kaczyński podpisał porozumienie ze Zbigniewem Ziobro i Jarosławem Gowinem. Nowa umowa koalicyjna sprawiła, że marszałek zdecydował się wycofać wnioski przed rozpoczęciem sesji.

  Swoje niezadowolenie z powodu całej sytuacji wyraził Piotr Tomański – członek samorządu z Platformy Obywatelskiej.

  – Nie powinniśmy jako samorząd reagować na koalicyjne rozterki rządu. Jak w tej chwili będzie wyglądać współpraca pomiędzy marszałkiem a wicemarszałkami? Dwa tygodnie temu miałem zaufanie, tydzień temu je straciłem, a dzisiaj je odzyskuje. Chcielibyśmy stabilności dla samorządu i żeby polityczne rozgrywki rządowe w jak najmniejszym stopniu dotykały naszych mieszkańców – powiedział radny.

  Podczas spotkania radni zapoznali się także z informacją dotyczącą wyników finansowych podmiotów leczniczych nadzorowanych przez samorząd województwa podkarpackiego za 2019 oraz porównania wyników z czerwca 2019 do czerwca 2020. Udział w tej części obrad wzięli: zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. medycznych Bernard Waśko, wojewoda Ewa Leniart oraz szef podkarpackiego NFZ Robert Bugaj.

  W czasie obrad członkowie zostali również poinformowani w kwestii prac nad rewitalizacją strategii marki województwa podkarpackiego. Pojawił się także temat pomocy udzielonej województwu na usuwanie skutków powodzi przez samorządy w całej Polsce oraz działań podjętych w tej sprawie przez Zarząd Województwa.

  Bardzo ważną kwestią poruszoną w czasie obrad była strategia rozwoju województwa- ,,Podkarpackie 2030”. Radni omówili kwestie gospodarki i nauki, kapitału ludzkiego i społecznego, infrastruktury (przy zwróceniu uwagi na środowisko oraz zrównoważony rozwój), dostępności usług i terytorialny wymiar projektu. Poruszono tam kwestie funkcje metropolitalnych Rzeszowa oraz jego obszaru funkcjonalnego. Program strategii w Rzeszowie zakłada m.in. rozwój sektora nauki poprzez realizację projektów badawczych wspólnie z ośrodkami naukowymi i badawczymi z innych krajów, rozwój nowoczesnej bazy badawczej i infrastruktury dydaktycznej uczelni i szkół wyższych, wprowadzenie rozwiązań wpisujących się w koncepcję „zielonych miast”, rozwój infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, rozwój szybkiej kolei miejskiej czy zapewnienie systemu tras rowerowych.


  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com