sobota, 2 marca, 2024
+

  W środę e-narada służbowa dyrektorów rzeszowskich szkół! Omówią zasady nowego roku szkolnego

  Polecamy

  Redakcja
  Redakcja
  Zespół Redakcyjny Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, Tvi
  - Reklama -

  W środę 26 sierpnia odbędzie się specjalna e-narada dyrektorów rzeszowskich placówek oświatowych w przedmiocie organizacji nowego roku szkolnego w czasie panującej pandemii koronawirusa.

  Związek Nauczycielstwa Polskiego zaniepokojony.

  Wciąż nie do końca wiadomo jak będzie wyglądać nauka uczniów w podkarpackich szkołach.

  Czy nauka odbywać się będzie w sposób tradycyjny czy mieszany lub tylko w wersji online, wciąż nie wiadomo. Zdaniem ZNP jest to decyzja, która powinna należeć przede wszystkim do dyrektorów placówek – „ZNP uznaje, że skoro Minister Edukacji Narodowej scedował cały proces podejmowania decyzji na poziom dyrektora szkoły, to decyzję o organizacji roku szkolnego w sposób tradycyjny powinien podejmować dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym – podkreślił we wtorek na konferencji prasowej szef ZNP Sławomir Broniarz.

  Ministerstwo Edukacji Narodowej rekomenduje, aby nauka od 1 września, odbywała się w sposób tradycyjny, ale z zachowaniem zasad sanitarnych. „Co do zasady, od pierwszego września uczniowie rozpoczną edukację w szkołach stacjonarnie, z zachowaniem ogólnych wytycznych GIS, MZ i MEN. Natomiast na obszarach, w których zostały wyodrębnione strefy z uwagi na większe ryzyko zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przygotowaliśmy dodatkowe zalecenia, które dyrektor placówki może zastosować uwzględniając specyfikę swojej szkoły” – powiedział we wtorek Dariusz Piontkowski Minister Edukacji Narodowej.

  Restrykcje będą dotyczyć szkół, które w danej chwili znajdą się w tzw. „strefie żółtej lub czerwonej”. Lista powiatów, które w danym tygodniu jest przynależna do takich stref jest aktualizowana co tydzień w czwartek lub piątek przez Ministerstwo Zdrowia. „Zalecamy, by dyrektor szkoły, placówki z terenu objętego strefą żółtą, czerwoną organizował pracę szkoły z uwzględnieniem wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r., w zakresie – higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, organizacji pracy burs/internatu, postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły/internatu/bursy.” – mówi minister edukacji.

  W środę w Rzeszowie specjalna narada służbowa.

  Rzeszowski ratusz zapewnia, że dyrektorzy szkół i placówek zostali zobowiązani do stosowania wytycznych MEN, MZ i GIS (dostępnych na stronie internetowej MEN) oraz przestrzegania obowiązujących przepisów prawa w zakresie funkcjonowania w okresie pandemii. „Omówienie tychże będzie miało miejsce podczas e-narady służbowej, która odbędzie się 26 sierpnia 2020 roku. Wówczas także będzie okazja do wymiany poglądów, propozycji i podjęcia wspólnego (dla całego miasta) stanowiska.” – mówi nam Agnieszka Siwak – Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie.

  Wiadomym jest także, że dyrektorzy rzeszowskich placówek oświatowych wystąpili do MEN o wyposażenie w płyny dezynfekujące oraz inne środki ochrony osobistej.”Miasto systematycznie przekazuje środki finansowe na zakup niezbędnych materiałów.” – dodała Siwak – Krzywonos.

  W podkarpackich szkołach w przyłbicach.

  Kilkanaście dni temu Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie poinformował, że zgodnie z rekomendacją Państwowego Podkarpackiego Inspektora Sanitarnego, uczniowie i nauczyciele podkarpackich szkół będą zobowiązania do noszenia przyłbic ochronnych. Ich zakupem ma zająć się dyrekcja placówki.

  „Każdy dyrektor ma stworzyć warunki do bezpiecznej nauki. I na trzech konferencjach z dyrektorami placówek z regionu mówiłem o moich rekomendacjach i nie słyszałem żadnego głosu sprzeciwu. Żaden dyrektor nie mówił, że będzie z tymi rekomendacjami jakiś problem” – mówił podczas konferencji w połowie sierpnia Adam Sidor, kierujący pracami wojewódzkiego sanepidu.

  Obecna na konferencji wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka powiedziała, że „jeśli dyrektor nie będzie miał pieniędzy na zakup przyłbic, powinien zwrócić się o ich dofinansowanie do lokalnego samorządu”.

  Z naszych informacji wynika, że już większość placówek została wyposażona właśnie w takie narzędzia do ochrony.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com